"Requiem dla snu" to najlepszy film o narkomanach, jaki powstał. Darren Aronofsky stworzył niesamowite dzieło sztuki, które nie pozwala o sobie zapomnieć przez długi czas po zakończeniu seansu.
Film "Requiem dla snu" z przejmującą muzyką Clinta Mansella, którą każdy jest w stanie rozpoznać, to wstrząsający obraz o uzależnieniach, nie tylko od narkotyków, ale także mediów (w tym wypadku telewizora). Czworo bohaterów nie potrafi sobie poradzić z otaczającą rzeczywistością. Film rozpoczyna się wiosną, zaś kończy zimą, co tylko pogłębia depresyjny charakter oglądanych kadrów.
W "Reqiuem dla snu" wystąpili Jared Leto jako Harry — dealer i narkoman w jednej osobie, Ellen Burstyn – matka Harry'ego uzależniona od tabletek na odchudzanie i telewizji, Jennifer Connelly – dziewczyna Harry'ego uzależniona od narkotyków oraz Marlon Wayans jako Tyrone – przyjaciel Harry'ego również uzależniony od narkotyków.
Trainspotting (1996)
Ekranizacja powieści Irvine'a Welsha zrobiła na nas niesamowite wrażenie, a na was?
Akcja dramatu "Trainspotting" rozgrywa się w Szkocji. Uzależniony od narkotyków Mark Renton próbuje wyjść na prostą. Nie pomagają mu w tym znajomi od strzykawki, więc chłopak wyjeżdża do innego miasta. Zakochuje się w nowo poznanej dziewczynie, jednak przeszłość podąża jego śladem.
Choć film Danny'ego Boyle'a ma ciekawą zabawną konwencję, to opowiada o trudnych zagadnieniach.
Sukces obrazu z Ewanem McGregorem w roli głównej doczekał się sequela "T2: Trainspotting", który trafił do polskich kin w marcu 2017 roku.
Las Vegas Parano (1998)
Film Terry'ego Gilliama jest bardzo surrealistyczny. Tym bardziej nie mogliśmy o nim nie wspomnieć.
Raoul Duke jest dziennikarzem sportowym, który w towarzystwie doktora Gonzo przemierza Amerykę. Mają przy sobie całą walizkę narkotyków, od rozśmieszaczy po kokainę czy LSD, a ich szalone wizje wkraczają na nowe rejony, zabierając ze sobą widza w szaloną podróż.
"Las Vegas Parano" to niezwykły film — zarówno śmieszny, jak i tragiczny. Pod przykrywką narkotyków została ukryta, a zarazem wyśmiana pogoń za amerykańskim snem.
W rolach głównych idealnie odnaleźli się Johnny Depp i Benicio del Toro. Podobał wam się ten film?
My, dzieci z dworca Zoo (1981)
Co wami bardziej wstrząsnęło – książka czy ekranizacja?
"My, dzieci z dworca Zoo" to film, który powstał na podstawie pamiętników Christiane F. napisanych przez Kaia Hermanna.
12-letnia Christiane mieszkająca w jednym z berlińskich blokowisk zaczyna wciągać kokainę. Dziewczynka poznaje również Detlefa, który wprowadza ją w świat coraz cięższych narkotyków. Dziewczynce jest jednak wciąż mało. Aby zdobyć kolejną porcję, zaczyna się prostytuować.
Spun (2002)
Jak wam się podobał film "Spun"?
Ross jest uzależniony od metamfetaminy, która powoli niszczy jego życie. Chłopak jednak wciąż wierzy, że może wyjść z nałogu. Jego towarzyszką jest Nikki, która podobnie jak Ross, wciąż ma nadzieję na zmianę. W pewnym momencie chłopak staje w centrum afery narkotykowej. Czy uda się mu wyplątać z problemów?
W komediodramacie "Spun" zagrali Jason Schwartzman, Brittany Muprhy, John Leguizamo, Mickey Rourke i Mena Suvari.
Wkraczając w pustkę (2009)
Film wyróżnia psychodeliczny klimat, tak charakterystyczny dla Gaspara Noe.
Oscar i Linda to rodzeństwo, które właśnie przybyło do Tokio. On jest dilerem i sam bierze narkotyki, ona pracuje w klubie nocnym. Pewnej nocy Oscar bierze naprawdę ostrą działkę, po czym zostaje zabity przez policjanta. "Wkraczając w pustkę" jest psychodeliczną podróżą głównego bohatera, z tym że do końca nie wiemy, czy Oscar faktycznie zginął, czy miał taką „fazę”.
Na uwagę zasługuje również dramat Gaspara Noe z 2018 roku – "Climax".
Przez ciemne zwierciadło (2006)
"Przez ciemne zwierciadło" to psychodeliczna animacja Richarda Linklatera.
Ekranizacja książki Philipa K. Dicka to niezwykły obraz uzależnionego od narkotyków Boba Arctora, który jako policjant wnika do środowiska narkotykowego. Sam jednak uzależnia się od dziwnej substancji coraz bardziej wpływającej na jego umysł.
W animacji "Przez ciemne zwierciadło" zobaczymy twarze Keanu Reevesa. Roberta Downey Jr., Winony Ryder czy Woody'ego Harrelsona.
Narkomani (1971)
A może zainteresuje was melodramat z 1971 roku?
"Narkomani" to fascynująca opowieść o młodej dziewczynie Helen, która przyjeżdża do Nowego Jorku, aby spełnić amerykański sen. Zachodzi jednak w ciążę ze swoim chłopakiem. Przeprowadzona aborcja wpływa negatywnie na ich relację. Helen znajduje jednak oparcie w nowojorskim handlarzu narkotykami Bobbym.
Film "Narkomani" jest przejmującym obrazem, w którym w rolach głównych bohaterów – Helen i Bobby'ego – zostali obsadzeni Kitty Winn i Al Pacino.
Sid i Nancy (1986)
Znacie historię Sida i Nancy?
Basista Sex Pistols, Sid był uzależniony od heroiny. Jego dziewczyna, Amerykanka Nancy, została znaleziona martwa w pokoju hotelowym, a Sida oskarżyli o zabójstwo. Czy tak było naprawdę? W fimie "Sid i Nancy" brawurowo zagrał Gary Oldman!
Warto również przesłuchać piosenkę Roberta Gawlińskiego "Sid i Nancy", ktorą nagrał w oparciu o historię muzyka i jego dziewczyny.
W pokoju Wandy (2000)
Postanowiliśmy przedstawić wam również dokumentalny obraz "W pokoju Wandy".
Pedro Costa przedstawia historię uzależnionej od heroiny Wandy, która nie potrafi poradzić sobie w zaistniałej sytuacji. Poza główną bohaterką w filmie dokumentalnym "W pokoju Wandy pojawiają się również inne postaci należące według społeczeństwa do marginesu.
Trwający prawie trzy godziny obraz może wstrząsnąć niejednym widzem, dlatego warto na niego zwrócić uwagę podczas wyboru filmu na wieczór.
Pulp Fiction (1994)
Nasz ranking kończymy kultowym dziełem – "Pulp fiction"!
W filmie "Pulp fiction" Quentina Tarantino w rozdziale "Vincent Vega i żona Marsellusa Wallace'a" pojawia się wątek narkotykowy, a także jedna z najsłynniejszych scen. Mia Wallace wciąga bowiem kokainę, którą znajduje w marynarce ochroniarza Vincenta Vegi.
Jeśli widzieliście tę scenę, wiecie jak się zakończy. Jeśli nie – nie zamierzamy spojlerować, aby nie zepsuć zabawy podczas seansu.