Polskie filmy dla dzieci - TOP 10. Najlepsze rodzime dzieła skierowane do najmłodszych
15.09.2017 | aktual.: 16.09.2017 22:03
Filmy dla dzieci cieszyły się swego czasu w Polsce sporą popularnością. Niektóre z nich zdołały wychować co najmniej kilka pokoleń kinomanów. W ostatnich latach gatunek przeżywał jednak spory kryzys. Które polskie filmy dla dzieci najmocniej utkwiły nam w pamięci? Przypomnijmy sobie klasyki rodzimego kina skierowanego do najmłodszych widzów.
Choć nowych polskich filmów dla dzieci jest jak na lekarstwo, to ogłoszenie śmierci tego gatunku na rodzimym gruncie byłoby sporą przesadą. Raz na jakiś czas na wielkie ekrany trafiają interesujące produkcje, które skutecznie przykuwają uwagę najmłodszych i jednocześnie najbardziej wymagających widzów. Być może polskie filmy dla dzieci czeka wkrótce swojego rodzaju renesans. Wszystko za sprawą obrazu "Tarapaty" w reżyserii Marty Karwowskiej, który od 15 września można zobaczyć w kinach. Głównymi bohaterami są Julka i Olek. Dwójka dzieciaków spędza wakacje w Warszawie. Któregoś dnia w ich ręce wpada tajemniczy plan prowadzący do skarbu. Julka i Olek biorą się za rozwiązanie zagadki, a na ich drodze zjawi się szereg dziwnych postaci.
W rolach głównych występują Hanna Hryniewiecka i Jakub Janota-Bzowski. Prócz nich w obsadzie znalazła się plejada polskich gwiazd m.in. Piotr Głowacki, Roma Gąsiorowska i Joanna Szczepkowska. Z okazji premiery "Tarapatów" przypominamy najlepsze polskie filmy dla dzieci. Oto dziesięć dowodów na to, że swego czasu kino dziecięce było domeną naszych twórców.
Akademia pana Kleksa
Listę najlepszych filmów dla dzieci otwiera "Akademia pana Kleksa" w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. Ekranizacja słynnej powieści Jana Brzechwy to chyba jedna z najbardziej rozśpiewanych produkcji, które kiedykolwiek powstały nad Wisłą. Piosenki ze ścieżki dźwiękowej znało prawdopodobnie każde polskie dziecko, które dorastało w drugiej połowie lat 80.
"Akademia pana Kleksa" to historia Adasia Niezgódki. Dziesięcioletni bohater trafia do szkoły prowadzonej przez tytułowego Ambrożego Kleksa. W placówce uczą się jedynie chłopcy, których imię zaczyna się na literę "A". Pewnego dnia w akademii zjawia się jednak nowy uczeń, który mąci sielankowy nastrój. W rzeczywistości chłopiec jest robotem zbudowanym przez Filipa Golarza – czarnego charakteru planującego zniszczyć Kleksa. W rolach głównych występują Piotr Fronczewski, Sławomir Wronka i Leon Niemczyk.
Podróż za jeden uśmiech
Nie ma chyba dziecka, które w latach 70. nie chciałoby przeżyć podobnej przygody co Poldek i Duduś - główni bohaterowie filmu "Podróż za jeden uśmiech". Obraz Stanisława Jędryki to wspaniały przykład tego, że pewne tytuły po prostu się nie starzeją. Nawet dziś, 45 lat po premierze, perypetie dwójki nieco nierozgarniętych kuzynów ogląda się z zapartym tchem.
Duduś (Flip Łobodziński)
i Poldek (Henryk Gołębiewski)
wyruszają samodzielnie na wakacje nad morze, gdzie czekają na nich ich mamy. Chłopcy mają dojechać na miejsce pociągiem. Pech chce, że zapominają wziąć pieniądze na bilet. Dodatkowo bohaterowie są przekonani, że zgubili cały budżet przeznaczony na podróż. Niewiele myśląc, Duduś i Poldek decydują się jechać autostopem. Droga nad Bałtyk okazuje się dla nich prawdziwą szkołą życia.
Paragon gola
"Podróż za jeden uśmiech" nie jest jedynym filmem Stanisława Jędryki w naszym zestawieniu. Reżyser ma na swoim koncie jeszcze inne dzieło, które swego czasu pokochali najmłodsi widzowie z Polski. "Paragon gola" to historia chłopca o wyjątkowym talencie piłkarskim. Główny bohater to najlepszy zawodnik podrywkowej drużyny - Syrenki - rywalizującej z miejscowym Huraganem. Obie ekipy przygotowują się do sezonu. Trenerem ekipy Paragona zostaje słynny piłkarz Stefanek. Tuż przez rozpoczęciem turnieju matka chłopca wydaje omyłkowo wszystkie pieniądze z kasy klubowej. Paragon postanawia odzyskać budżet. Prosi o pożyczkę trenera Huraganu w zamian za dołączenie do jego zespołu. Jakiś czas później bohater zwraca swój dług, jednak szkoleniowiec nie ma zamiaru pozbywać się utalentowanego piłkarza. W roli głównej Marian Tchórznicki.
Król Maciuś I
"Król Maciuś I" Wandy Jakubowskiej to ekranizacja powieści dla dzieci Janusza Korczaka. Tytułowy bohater staje na czele państwa w wieku dziesięciu lat po nagłej śmierci ojca. Mały władca musi od razu wziąć na swoje barki ogromny ciężar rządzenia krajem. Pomagają mu w tym nie zawsze lojalni ministrowie i premier. Wybucha wojna, a Maciek wraz ze swoim przyjacielem Felkiem wyruszają na front. Wśród żołnierzy nikt nie wie, że chłopiec jest w rzeczywistości królem. Po zwycięskiej bitwie Maciuś powraca na tron i zaczyna rządzić "twardszą ręką". Sprawowanie władzy okazuje się jednak dla niego niezwykle trudnym wyzwaniem. W roli głównej Juliusz Wyrzykowski.
W pustyni i w puszczy
Prawdziwka klasyka polskiego kina dziecięcego. Ekranizację powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Władysława Ślesickiego uznaje się za jeden z najlepszych obrazów przygodowych wyprodukowanych nad Wisłą. Akcja produkcji rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku. Staś i Nel zostają porwani przez derwiszów w ramach okupu. W ten sposób Smain chce skłonić ojców dzieci do wymiany ja własną żonę i dzieci. Stasiowi i Nel udaje się jednak uciec. Oboje wyruszają w głąb Afryki, gdzie czeka ich mnóstwo przygód. W rolach głównych Tomasz Mędrzak i Monika Rosca. Obraz Ślesickiego jest pierwszą próbą przeniesienia na wielki ekran słynnej książki Sienkiewicza. W roku 2001 do kin weszła nowa wersja "W pustyni i w puszczy" nakręcona przez Gavina Hooda. W roli Stasia i Nel wystąpili Adam Fidusiewicz i Karolina Sawka.
Pierścień i róża
Kolejnym obrazem na liście najlepszych polskich filmów dla dzieci jest "Pierścien i róża" Jerzego Gruzy. Ekranizacja powieści Williama Makepeace'a Thackeraya to piękny baśniowy musical w gwiazdorskiej obsadzie. W produkcji wystąpili m.in. Katarzyna Figura, Zbigniew Zamachowski, Janusz Rewiński, Leon Niemczyk i Krystyna Tkacz.
W królestwie Paflagonii rządzi król Walorozo, który bezprawnie zajął tron należny bratankowi, królewiczowi Lulejce. Na zamek władcy ma przybyć niejaki książę Bulbo, by prosić o rękę księżniczki Angeliki. W dziewczynie kocha się także wspomniany Lulejko. Wszystko za sprawą pierścienia Angeliki, dzięki któremu wszyscy postrzegają ją jako piękną. Wkrótce pierścień przypadkowo trafia do skromnej służącej Różyczki. Sprawia on, że wszyscy się w niej zakochują.
Bliskie spotkania z wesołym diabłem
"Bliskie spotkania z wesołym diabłem" Jerzego Łukaszewicza to zabawna historia o diable, który dokucza mieszkańcom i turystom pewnej podgórskiej osady. Demon sieje popłoch, jednak nikt nie wie, że stwór może być przyjazny dla ludzi. Dobre oblicza bohatera odkrywa pewien niepełnosprawny chłopiec. Między nim a diabłem rodzi się nić porozumienia. W rolach głównych Rafał Synówka, Jacek Chmielnik, Ryszarda Hanin i Irena Laskowska.
Szaleństwa panny Ewy
Na liście najlepszych polskich filmów dla dzieci nie może zabraknąć ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego. Jedną z takich produkcji są "Szaleństwa panny Ewy" w reżyserii Kazimierza Tarnasa. To opowieść o dorastającej dziewczynie, której ojciec musiał wyjechać do Chin, by prowadzić badania nad tajemniczą epidemią. Ewa trafia pod opiekę pani Szymbartowej. Ta jednak okazuje się dla głównej bohaterki mało wyrozumiała. Nastolatka ucieka z domu i natrafia na malarza Jerzego Zawidzkiego. Nowa znajomość okazuje się dla Ewy początkiem wielu przygód. W rolach głównych Dorota Grzelak, Piotr Fronczewski, Emilian Kamiński, Zdzisława Kozień i Anna Milewska.
Awantura o Basię
Innym zekranizowanym (i to nie raz) dziełem Makuszyńskiego jest "Awantura o Basię". Pierwszy film powstały na podstawie tej znanej lektury szkolnej nakręciła w roku 1959 Maria Kaniewska. Tytułowa Basia (w tej roli Małgorzata Piekarska) ma po śmierci matki trafić pod opiekę Stanisławy Olszańskiej (Ewa Krasnodębska)
. Przypadek sprawia, że dziewczynka puka do drzwi literata Stanisława Olszowskiego (Jerzy Duszyński)
.
Historia żółtej ciżemki
Listę najlepszych polskich filmów dla dzieci zamyka "Historia żółtej ciżemki" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Ekranizacja powieści Antoniny Domańskiej to historia utalentowanego chłopca, który poznaje dzieje powstawania ołtarza z krakowskiego kościoła Mariackiego. W czasie renowacji odnaleziona zostaje stara ciżemka. Akcja przenosi się w czasie i koncentruje się na postaci Wawrzyka (w tej roli widoczny na zdjęciu Marek Kondrat)
. Młody bohater zostaje pomocnikiem samego Wita Stwosza. Wawrzyk otrzymał od króla wymarzone żółte ciżemki. Jeden z nich zgubił tuż przed uroczystym odsłonięciem ołtarza…