Trwa ładowanie...
ida
09-01-2015 13:57

Złote Globy 2015: Oto faworyci

W nocy z 11 na 12 stycznia przyznane zostaną Złote Globy, nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej.

Share
Złote Globy 2015: Oto faworyciŹródło: AFP
dmk7080

Wśród członków organizacji jest nasza rodaczka Yola Czaderska-Hayek, w gronie faworytów polska "Ida" a George Clooney jest już pierwszym laureatem tegorocznej edycji. W Polsce oficjalnie nie będzie można obejrzeć bezpośredniej relacji z gali, ale chętnych nie powstrzyma to przed śledzeniem ceremonii. Suma trzymanych przez nas wszystkich kciuków może pomóc "Idzie" w zdobyciu historycznej nagrody. Oto faworyci do nagród we wszystkich kategoriach.

Na gali Złotych Globów pojawi się silna reprezentacja twórców "Idy". Będą producenci oraz odtwórczyni głównej roli Agata Trzebuchowska. Ma to duże znaczenie w kontekście zbliżających się nominacji do Oscarów (15 stycznia), w których należy oczekiwać wyróżnienia dla "Idy" (a może kilku?). Wydaje się niemal pewnym, że nasz film otrzyma Złoty Glob w kategorii doceniającej produkcje nieanglojęzyczne i tym samym "Ida" będzie pierwszym w historii polskojęzycznym filmem docenionym tą prestiżową nagrodą. Warto pamiętać, że przed laty Złoty Glob otrzymała w tej samej kategorii Agnieszka Holland za film "Europa, Europa". Podobnie jak "Ida" była to polska koprodukcja, ale nie została ona zrealizowana w języku polskim. Nominacje do Złotych Globów otrzymali także Krzysztof Zanussi i dwukrotnie Krzysztof Kieślowski, ale samych nagród nie zdobyli.

Szkoda, że w Polsce nie obejrzymy Złotych Globów na żywo w telewizji. Żadna stacja ani kanał tv nie zdecydowały się na zakup relacji. Można zrozumieć, że to kosztowny wydatek, ale przed nami historyczne wydarzenie i rzadko spotykana nominacja dla polskiego filmu. Można było przecież spróbować wnioskować o dotację celową w PISF, u sponsorów polskiego kina, widzów (ogólnopolska zbiórka?). Co ciekawe żadna z dużych polskich stacji ogólnopolskich nie zdążyła się nawet akredytować przy gali Złotych Globów i będzie śledziła wydarzenia "z ulicy". Nikt nie przewidział kilka miesięcy temu szansy "Idy" na ten sukces? Przy Oscarach powinno być lepiej.

dmk7080

A szanse "Idy" są dziś ogromne i po raz pierwszy w historii to polski film jest w gronie faworytów. Oczywiście nagrody mają to do siebie, że potrafią zaskakiwać, ale brak wyróżnienia dla dzieła Pawła Pawlikowskiego będzie sensacją, która przemieni się w międzynarodowy skandal. Nie wydaje się by Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej odważyło się na tak oryginalną decyzję. Za "Idą" przemawia wiele argumentów, które stawiają film na wygranej pozycji. Jest niebywały sukces w amerykańskich kinach (3,7 mln dolarów wpływów), entuzjastyczne opinie recenzentów (95 proc. pozytywnych opinii na Rotten Tomatoes), liczne wyróżnienia od amerykańskich krytyków (najważniejsze nagrody od dziennikarzy z Nowego Jorku i Los Angeles), wielkie poparcie środowiska i nagrody na ważnych festiwalach na całym świecie. Przede wszystkim jednak to wspaniały i przejmujący film o ważnych problemach, który można odczytywać na wielu poziomach i którego przekaz trafia do odbiorców na całym świecie. Skromna czarno-biała opowieść w
formacie jakiego dziś się nie stosuje, z zachwycającymi zdjęciami, wybitnymi kreacjami to idealny kandydat do zdobycia Złotego Globu a potem Oscara.

To będzie emocjonujący wieczór i do samego rozstrzygnięcia nie można niczego przewidzieć na 100 procent. W żadnej z 25 kategorii. Dziś znamy tylko jednego laureata tegorocznej edycji Złotych Globów. To George Clooney, który otrzyma nagrodę im. Cecila B. DeMille'a za całokształt twórczości. Nie ma też wątpliwości, że na gali pojawi się zdecydowana większość nominowanych twórców i wielu wybitnych gości. Swój udział zapowiedzieli już m.in.: Amy Adams, Adrien Brody, Robert Downey, Jr., Anna Faris, Ricky Gervais, Kevin Hart, Salma Hayek, Kate Hudson, Gwyneth Paltrow, Chris Pratt, Channing Tatum, Lily Tomlin, Kristen Wiig, Owen Wilson, Jennifer Aniston, Kate Beckinsale, Bryan Cranston, Jamie Dornan, Colin Firth, Jane Fonda, Harrison Ford, Bill Hader, Katherine Heigl, Dakota Johnson, Adam Levine, Jennifer Lopez, Matthew McConaughey, Seth Meyers, Lupita Nyong’o, Jeremy Renner, Meryl Streep, Lily Tomlin, Vince Vaughn, Kerry Washington i Catherine Zeta-Jones. Skąd takie zainteresowanie? Są Złote Globy najważniejszą
obok Oscarów nagrodą filmową w Hollywood i o zdobycie tego wyróżnienia zabiegają wszyscy liczący się twórcy. Za tą nobilitacją idą: wzrost znaczenia danej osoby, lepsze oferty filmowe, wyższe wynagrodzenia za pracę, większe zyski z wyświetlania filmu w kinach. Zdobywca Złotego Globu wchodzi do historii i już zawsze będzie się o nim pisało, jako laureacie tego prestiżowego wyróżnienia. Tym bardziej cieszy obecność w gronie osób przyznających te nagrody, pani Yoli Czaderskiej-Hayek, jedynej Polki reprezentującej nasz kraj w elitarnym gronie około osiemdziesięciu członków Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej.

To będzie ekscytująca Noc ze Złotymi Globami. Poznamy wtedy laureatów w 25 regulaminowych kategoriach – 14 kinowych i 11 telewizyjnych. Wydarzenie rozpocznie się o 2 w nocy polskiego czasu.

Typujemy laureatów we wszystkich kategoriach Złotych Globów 2015

NAJLEPSZY DRAMAT
"Boyhood"
"Foxcatcher"
"The Imitation Game"/"Gra wstępna"
"Selma"
"The Theory of Everything"/"Teoria wszystkiego"

dmk7080

Wygra: "Boyhood"
Powinien wygrać: "Boyhood"
Może sprawić niespodziankę: "Gra wstępna" lub "Selma"

Komentarz: Na tym etapie zmagań faworyt jest jeden i doszłoby do sporej sensacji gdyby kręcony przez 12 lat film Richarda Linklatera tej nagrody nie otrzymał. Mamy bowiem do czynienia z Wydarzeniem w kinie, rzadkim przykładem wielkiej pasji do kina i sztuki filmowej.

NAJLEPSZA KOMEDIA / MUSICAL
"Birdman"
"The Grand Budapest Hotel"
"Into the Woods"/"Tajemnice lasu"
"Pride"/"Dumni i wściekli"
"St. Vincent"/"Mów mi Vincent"

dmk7080

Wygra: "Birdman"
Powinien wygrać: "Birdman"
Może sprawić niespodziankę: "Grand Budapest Hotel"

Komentarz: "Birdman" zachwyca niezwykłym ukazaniem losów artysty niedocenionego i jest zdecydowanym faworytem kategorii. Ta historia autentycznie wciąga, zaskakuje, przekonuje.

NAJLEPSZY REŻYSER
Wes Anderson, "The Grand Budapest Hotel"
Ava Duvernay, "Selma"
David Fincher, "Gone Girl"/"Zaginiona dziewczyna"
Alejandro González Iñárritu, "Birdman"
Richard Linklater, "Boyhood"

dmk7080

Wygra: Richard Linklater – "Boyhood"
Powinien wygrać: Alejandro Gonzalez Inarritu – "Birdman"
Może sprawić niespodziankę: Wes Anderson – "Grand Budapest Hotel"

Komentarz: Już za sam pomysł kręcenia filmu przez 12 lat, za udane przedsięwzięcie, konsekwencję i utrzymanie spójnej opowieści Linklater zgarnie tę nagrodę. Jednak lepszych warsztatem popisał się wg mnie Inarritu, a osobiście trzymam kciuki za Andersona, który z wszystkich twórców popisał się największą wyobraźnią.

NAJLEPSZA AKTORKA W DRAMACIE
Jennifer Aniston, "Cake"
Felicity Jones, "The Theory of Everything"/"Teoria wszystkiego"
Julianne Moore, "Still Alice"
Rosamund Pike, "Gone Girl"/"Zaginiona dziewczyna"
Reese Witherspoon, "Wild"/"Dzika droga"

dmk7080

Wygra:*Julianne Moore* – "Still Alice"
Powinna wygrać:*Felicity Jones* – "Teoria wszystkiego"
Może sprawić niespodziankę: Rosamund Pike – "Zaginiona dziewczyna"

Komentarz: Julianne Moore to zdobywczyni większości nagród aktorskich w tym sezonie i ma Glob praktycznie na półce. Każde inne rozwiązanie będzie niespodzianką. Wydaje się jednak, że lepsze role (bez posiłkowania się "chorobą") zagrały Jones i Pike – nie są one jednak tak utytułowane jak Moore, a Globy to też nagrody za dokonania.

NAJLEPSZY AKTOR W DRAMACIE
Steve Carell, "Foxcatcher"
Benedict Cumberbatch, "The Imitation Game"/"Gra tajemnic"
Jake Gyllenhaal, "Nightcrawler"/"Wolny strzelec"
David Oyelowo, "Selma"
Eddie Redmayne, "The Theory of Everything"/"Teoria wszystkiego"

dmk7080

Wygra: Eddie Redmayne – "Teoria wszystkiego"
Powinien wygrać: Jake Gyllenhaal – "Wolny strzelec"
Może sprawić niespodziankę: Benedict Cumberbatch – "Gra tajemnic"

Komentarz: Redmayne w roli bardzo lubianego profesora Hawkinga. Jeżeli ktoś pamięta Daniela Day-Lewisa w "Mojej lewej stopie" to wie o jaki rodzaj roli chodzi. I ponownie pojawił się aktor, który przekonująco wcielił się w osobę niepełnosprawną. Wolę jednak szalejącego na ekranie Gyllenhaala.

NAJLEPSZA AKTORKA W MUSICALU / KOMEDII
Amy Adams, "Big Eyes"/"Wielkie oczy"
Emily Blunt, "Into the Woods"/"Tajemnice lasu"
Helen Mirren, "The Hundred-Foot Journey"/"Podróż na sto stop"
Julianne Moore, "Map to the Stars"/"Mapy gwiazd"
Quvenzhané Wallis, "Annie"

Wygra: Julianne Moore – "Mapy gwiazd"
Powinna wygrać: Julianne Moore – "Mapy gwiazd"
Może sprawić niespodziankę:*Amy Adams* – "Wielkie oczy"

Komentarz: Bardzo trudna kategoria. I właśnie tutaj Julianne Moore stworzyła zdecydowanie bardziej przekonująca kreację. Dwa Globy jednego roku to nic nowego. Kilka lat temu sztuki tej dokonała Kate Winslet. W tym roku jeszcze tylko Amy Adams liczy się w tej kategorii.

NAJLEPSZY AKTOR W MUSICALU / KOMEDII
Ralph Fiennes, "The Grand Budapest Hotel"
Michael Keaton, "Birdman"
Bill Murray, "St. Vincent"/"Mów mi Vincent"
Joaquin Phoenix, "Inherent Vice"/"Wada ukryta"
Christoph Waltz, "Big Eyes"/"Wielkie oczy"

Wygra: Michael Keaton – "Birdman"
Powinien wygrać: Michael Keaton – "Birdman"
Może sprawić niespodziankę: Michael Keaton jeżeli nagrody nie otrzyma.

Komentarz: To kategoria, w której laureat może już szykować mowę dziękczynną. Keaton jest tutaj rewelacyjny i czerpie garściami z własnego dorobku artystycznego. Będzie też Oscar.

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Patricia Arquette, "Boyhood"
Jessica Chastain, "A Most Violent Year"
Keira Knightley, "The Imitation Game"/"Gra tajemnic"
Emma Stone, "Birdman"
Meryl Streep, "Into the Woods"/"Tajemnice lasu"

Wygra:*Patricia Arquette* – "Boyhood"
Powinna wygrać:*Agata Kulesza* – "Ida", ale nominacji nie otrzymała
Może sprawić niespodziankę: Jessica Chastain – "A Most Violent Year"

Komentarz: Arquette to faworytka sezonu nagród w tej kategorii. Rolę budowała przez 12 lat i na tym przykładzie widać najlepiej upływ lat i wielki aktorski wysiłek w utrzymaniu spójności kreacji.

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Robert Duvall, "The Judge"/"Sędzia"
Ethan Hawke, "Boyhood"
Edward Norton, "Birdman"
Mark Ruffalo, "Foxcatcher"
J.K. Simmons, "Whiplash"

Wygra:*J.K. Simmons* – "Whiplash"
Powinien wygrać: J.K. Simmons – "Whiplash"
Może sprawić niespodziankę: Edward Norton – "Birdman"

Komentarz: Simmons to w tym filmie wulkan energii i emocji. Na ekranie potrafi przerazić, ale też zaintrygować i trochę z nami pogrywa. To taka rola, w której zapominamy o tym, że gra ją aktor i tylko udaje. W dodatku Simmons to legenda kina, z ogromnym dorobkiem i tylko czekano na okazję, by docenić jego talent.

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Wes Anderson, "The Grand Budapest Hotel"
Gillian Flynn, "Gone Girl"/"Zaginiona dziewczyna"
Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, and Armando Bo, "Birdman"
Richard Linklater, "Boyhood"
Graham Moore, "The Imitation Game"/"Gra tajemnic"

Wygra: "Birdman"
Powinien wygrać: "Grand Budapest Hotel"
Może sprawić niespodziankę:"Zaginiona dziewczyna"

Komentarz: Ze wszystkich nominowanych tekstów, ten do "Birdmana" jest najpełniejszy, za to ten do "Grand Budapest Hotel" to prawdziwe oryginalne szaleństwo, a "Zaginiona dziewczyna" świetnie sprawdza się wodząc nas za nos. Listę uzupełnia jeszcze "Boyhood". W sumie "królewska" kategoria.

NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
"Force Majeure"/"Turysta" Szwecja
"Gett: The Trial of Viviane Ansalem"/"Gett" Izrael
"Ida" Polska/Dania
"Leviathan"/"Lewiatan" Rosja
"Tangerines Mandariinid"/"Mandarynki" Estonia

Wygra:"Ida"
Powinna wygrać: "Ida"
Może sprawić niespodziankę: "Turysta"

Komentarz: Trudno sobie dziś wyobrazić inne rozwiązanie, choć nagrody tego typu bardzo często potrafią zaskoczyć swoim finałowym rozstrzygnięciem.

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
"Big Hero 6"/"Wielka Szóstka"
"The Book of Life"/"Księga życia"
"The Boxtrolls"/"Pudłaki"
"How to Train Your Dragon 2"/"Jak wytresować smoka 2"
"The Lego Movie"/"Lego: Przygoda"

Wygra: "Lego: Przygoda"
Powinny wygrać: * "Pudłaki" *
Może sprawić niespodziankę: każdy inny

Komentarz: "Lego: Przygoda" to główny faworyt do nagrody. Żadna inna animacja nie wzbudziła w 2014 roku takiego zamieszania, choć wydawało się, że LEGO w kinie się nie sprawdzi. Od strony animacyjnej i kreacyjnej robią wrażenie "Pudłaki" i "Księga życia".

NAJLEPSZA PIOSENKA ORYGINALNA
"Big Eyes" z filmu "Wielkie oczy" muzyka i słowa Lana Del Rey
"Glory" z filmu "Selma" muzyka i słowa John legend i Common
"Mercy Is" z filmu "Noe: Wybrany przez Boga" muzyka i słowa Patti Smith i Lenny Kaye
"Opportunity" z filmu "Annie" muzyka i słowa Greg Kurstin, Sia Furler, Will Gluck
"Yellow Flicker Beat" z filmu "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1" muzyka i słowa Lorde

Wygra: "Glory" z filmu "Selma"
Powinna wygrać: "Opportunity" z filmu "Annie"
Może sprawić niespodziankę: "Big Eyes" z filmu "Wielkie oczy"

Komentarz: To kategoria doceniająca bardziej artystę i niż samą wartość piosenki. Trudno Hollywoodzkie Stowarzyszenie posądzić o specjalną znajomość tematu (lub autora tego tekstu). Po prostu utwór musi być fajny i wpadać w ucho, a najlepiej być hitem. W tym roku trudniej, bo nie ma piosenki z "Krainy lodu". Mnie poruszyły dwa utwory: "Glory" i przede wszystkim "Opportunity". W obu czuć emocje.

NAJLEPSZA MUZYKA
Alexandre Desplat – "The Imitation Game"/"Gra tajemnic"
Jóhann Jóhannsson – "The Theory of Everything"/"Teoria wszystkiego"
Trent Reznor i Atticus Ross –"Gone Girl"/"Zaginiona dziewczyna"
Antonio Sánchez – "Birdman"
Hans Zimmer – "Interstellar"

Wygra: Alexandre Desplat – "Gra tajemnic"
Powinien wygrać: Hans Zimmer - "Interstellar"
Może sprawić niespodziankę: Jóhann Jóhannsson – "Teoria wszystkiego"

Komentarz: Nagrodę powinien otrzymać Zimmer, którego stać było po latach na stworzenie muzyki bez wielkich fajerwerków, skupionej na dźwiękach, bez przebojowej linii muzycznej. Prawdziwa filmowa kompozycja. Jednak to Desplat jest dziś królem muzyki filmowej w Hollywood i tylko w minionym roku skomponował utwory do kilku ważnych produkcji.

NAJLEPSZY SERIAL DRAMATYCZNY
"The Affair"
"Downton Abbey"
"Game of Thrones"/"Gra o tron"
"The Good Wife"/"Żona idealna"
"House of Cards"

Wygra:"Gra o tron"
Powinna wygrać: "Żona idealna"
Może sprawić niespodziankę: "The Affair"

Komentarz: Ciekawa kategoria. Wielu obserwatorów stawia na "House of Cards", ale 2. sezon nie był tak dobry, jak 1. i dlatego w tym typowaniu obstawiam inaczej. "Gra o tron" zanotowała zdecydowaną zwyżkę formy i warto podkreślić klasę tej produkcji. Jeszcze lepiej wypadł, pełen dramatycznych wydarzeń, 5. sezon "Żony idealnej". Sensacją sezonu było debiutujące "The Affair". Wszystkie produkcje będą kontynuowane.

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM
Claire Danes, "Homeland"
Viola Davis, "How to Get Away with Murder"
Julianna Margulies, "The Good WIfe"/"Żona idealna"
Ruth Wilson, "The Affair"
Robin Wright, "House of Cards"

Wygra: Ruth Wilson – "The Affair"
Powinna wygrać: Julianna Margulies – "Żona idealna"
Może sprawić niespodziankę: Viola Davis – "How to Get Away with Murder"

Komentarz: Trudna kategoria. Czy debiutująca wśród nominowanych Ruth Wilson przekona do siebie niezwykle ciekawą rolą? Przed rokiem dość sensacyjnie wygrała Robin Wright. Najlepsza wśród tych aktorek (a może uległem jej urokowi?) to Julianna Margulies.

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM
Clive Owen, "The Knick"
Liev Schreiber, "Ray Donovan"
Kevin Spacey, "House of Cards"
James Spader, "The Blacklist"/"Czarna lista"
Dominic West, "The Affair"

Wygra: Kevin Spacey – "House of Cards"
Powinien wygrać: Clive Owen – "The Knick"
Może sprawić niespodziankę:Dominic West - "The Affair"

Komentarz: Kevin Spacey rozwinął rolę w 2. sezonie, ale czy to wystarczy by pobić cierpiącego i niesympatycznego w tej roli Clive'a Owena? Może więc West ich pogodzi?

NAJLEPSZY SERIAL KOMEDIOWY
"Girls"/"Dziewczyny"
"Jane the Virgin"
"Orange Is the New Black"
"Silicon Valley"/"Dolina Krzemowa"
"Transparent"

Wygra:"Orange Is the New Black"
Powinien wygrać: wszystkie zasługują
Może sprawić niespodziankę: "Transparent" lub "Jane the Virgin"

Komentarz: Złote Globy lubią nowe seriale i to one mogą sprawić niespodziankę. W zeszłym roku "Orange Is the New Black" był faworytem, ale uległ produkcji, której dziś nawet nie ma wśród nominowanych ("Brooklyn 9-9").

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM
Lena Dunham, "Girls"/"Dziewczyny"
Edie Falco, "Nurse Jackie"/"Siostra Jackie"
Julia Louis-Dreyfus, "Veep"/"Figurantka"
Gena Rodriguez, "Jane the Virgin"
Taylor Schilling, "Orange Is the New Black"

Wygra:Taylor Schilling, "Orange Is the New Black"
Powinna wygrać:Gena Rodriguez - "Jane the Virgin"
Może sprawić niespodziankę: każda inna

Komentarz: Od dwóch sezonów Taylor Schilling jest bardzo chwalona za tę rolę i zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie. Jej największą konkurentką jest Gena Rodriguez. Bardzo nieprzewidywalna kategoria.

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM
Louis CK, "Louie"
Don Cheadle, "House of Lies"
Ricky Gervais, "Derek"
William H. Macy, "Shameless"
Jeffrey Tambor, "Transparent"

Wygra:Jeffrey Tambor - "Transparent"
Powinien (powinna? :) wygrać:Jeffrey Tambor - "Transparent"
Może sprawić niespodziankę:raczej się nie zdarzy

Komentarz: Przebrany za kobietę Jeffrey Tambor to zdecydowany faworyt i jedna z najbardziej chwalonych ról w amerykańskiej komedii w 2014 roku.

NAJLEPSZY MINISERIAL / FILM TELEWIZYJNY
"Fargo"
"The Missing"
"The Normal Heart"/"Odruch serca"
"Olive Kitteridge"
"True Detective"/"Detektyw"

Wygra: "Olive Kitteridge" Faworyzowany: "Detektyw"
Powinna wygrać: "Olive Kitteridge"
Może sprawić niespodziankę: "Fargo"

Komentarz: Najtrudniejsza kategoria w tegorocznych Złotych Globach. Trzy wybitne produkcje to "Fargo", "Olive Kitteridge" i "Detektyw". Każdy z nich zasługuje na laur. W większości spekulacji stawia się na "Detektywa", ale to "Olive Kitteridge" jest produkcją zdecydowanie wybitniejszą (w moim odczuciu).

NAJLEPSZA AKTORKA W MINISERIALU / FILMIE TELEWIZYJNYM
Maggie Gyllenhaal, "The Honorable Woman"
Jessica Lange, American Horror Story: Freak Show"
Frances McDormand, "Olive Kitteridge"
Frances O'Connor, "The Missing"
Allison Tolman, "Fargo"

Wygra: Frances McDormand - "Olive Kitteridge"
Powinna wygrać:Frances McDormand - "Olive Kitteridge"
Może sprawić niespodziankę: każda inna

Komentarz: Tym razem nie ma najmniejszej wątpliwości do kogo powędruje Złoty Glob. McDormand stworzyła nie tylko kreację wybitną, jej aktorstwo wykracza poza wszelkie proste oceny i tworzy na naszych oczach historię.

NAJLEPSZY AKTOR W MINISERALU / FILMIE TELEWIZYJNYM
Martin Freeman, "Fargo"
Woody Harrelson, "True Detective"/"Detektyw"
Matthew McConaughey, "True Detective"/"Detektyw"
Mark Ruafflo, "The Normal Heart"/"Odruch serca"
Billy Bob Thornton, "Fargo"

Wygra: Matthew McConaughey – "Detektyw"
Powinien wygrać: Billy Bob Thornton - "Fargo"
Może sprawić niespodziankę: nie będzie takowej, każdy zasługuje na nagrodę

Komentarz: Druga z najtrudniejszych kategorii tegorocznych Globów. McConaughey wydaje się faworytem, ale depcze mu po piętach czterech wybitnych aktorów w świetnych kreacjach. Każdy może wygrać i nie będzie problemu.

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU / MINISERIALU / FILMIE TELEWIZYJNYM
Uzo Aduba, "Orange Is the New Black"
Kathy Bates, "American Horror Story: Freak Show"
Joanne Froggatt, "Downton Abbey"
Allison Janney, "Mom"/"Mamuśki"
Michelle Monaghan, "True Detective"/"Detektyw"

Wygra: Uzo Aduba - "Orange Is the New Black"
Powinna wygrać:Uzo Aduba - "Orange Is the New Black"
Może sprawić niespodziankę:Allison Janney - "Mom"/"Mamuśki"

Komentarz: To będzie dominacja jednego serialu komediowego. Trzeba przyznać, że Uzo Aduba jest w tej roli niesamowita. Skąd oni ją wytrzasnęli? Mnie bawi też Allison Janney.

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU / MINISERIALU / FILMIE TELEWIZYJNYM
Matt Bomer, "The Normal Heart"/"Odruch serca"
Alan Cumming, "The Good Wife"/"Żona idealna"
Colin Hanks, "Fargo"
Bill Murray, "Olive Kitteridge"
Jon Voight, "Ray Donovan"

Wygra: Matt Bomer - "Odruch serca"
Powinna wygrać: Bill Murray - "Olive Kitteridge"
Może sprawić niespodziankę: Colin Hanks - "Fargo"

Komentarz: Kolejna rola człowieka umierającego. Bardzo przystojny aktor Matt Bomer, potrafił zmienić się tak bardzo, a w dodatku w tej roli jest zwyczajnie przekonujący. Dobry jest też Bill Murray, ale trochę go mało w tym miniserialu.

Autor: Krzysztof Spór, dziennikarz filmowy i animator kultury filmowej. Współtwórca, pierwszy i wieloletni redaktor naczelny portalu Stopklatka.pl, z którym zdobył Nagrodę PISF dla najlepszego portalu internetowego o tematyce filmowej. Laureat Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego. Dyrektor artystyczny festiwalu "Lato z Muzami" w Nowogardzie. Współpomysłodawca i jeden z organizatorów Akademii Węży, która corocznie przyznaje nagrody dla nieudanych polskich filmów, w ten sposób zabiegając o poprawę rodzimej kinematografii. Juror krajowych i międzynarodowych festiwali filmowych. Wielbiciel polskiego kina i fantastyki pod każdą postacią. Od lutego 2014 kieruje działem Varia w miesięczniku "Kino". Autor bloga "Spór w kinie" (sporwkinie.blogspot.com)

dmk7080
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmk7080
dmk7080