Demoniczne zakonnice. Te filmy musisz zobaczyć
Zakonnica to często wykorzystywana w kinie figura. Tajemnicza postać wzbudza ciekawość, ale i obawy, nietrudno więc wydobyć z niej potencjał horrorowy. Nic dziwnego, że nierzadko na ekranie ujawnia ona swoje demoniczne oblicze, walczy z nieczystymi siłami lub... im ulega. Ostatni czas przyniósł sporo tytułów z mniszkami w roli głównej. Niebawem w repertuarze pojawi się także "Niepokalana", bazująca na tym popularnym motywie.
Być może powodem ciarek na skórze, które wywołują zakonnice, jest ich codzienny strój. Zasłaniający niemal całe ciało habit jest przecież idealnym sposobem na skrywanie, być może mrocznych, tajemnic. Istotne jest również życie niemalże w odcięciu od "realnego świata" i ograniczenie się jedynie do niewielkiej społeczności składającej się z innych zakonnic, co może prowadzić do różnego rodzaju patologii. Motywy te od lat wykorzystuje kino. Obejrzyj galerię i poznaj filmy o nietypowych zakonnicach.
"Zakonnica"
W 2018 r. na ekranach zadebiutowała "Zakonnica", spin-off popularnej "Obecności". Już na samym początku filmu Corina Hardy’ego dochodzi do tragedii. Kiedy młoda zakonnica odbiera sobie życie w klasztorze w Rumunii, nękany zmorami z przeszłości ksiądz i nowicjuszka, która ma właśnie złożyć śluby zakonne, zostają wysłani przez Watykan, aby zbadać tę sprawę. Wspólnie odkrywają niechlubny sekret zakonu.
Zrealizowana za 22 mln dol. produkcja przyniosła ogromny zysk, wynoszący ponad 365 mln dol. Jest to o tyle zastanawiające, że krytycy i widzowie byli raczej zgodni co do jakości "dzieła". W serwisie Rotten Tomatoes tylko 25 proc. pierwszych i 35 proc. drugich uznało tytuł za warty obejrzenia. Sukces finansowy sprawił jednak, że historia pięć lat później historia doczekała się kontynuacji.
I w tym przypadku było nieco lepiej. Przy budżecie wynoszącym 38,5 mln dol. film zarobił co prawda mniej, bo 268 mln dol., ale bardziej spodobał się oglądającym. Na tej samej platformie aż 52 proc. krytyków i 73 proc. widzów oceniło go pozytywnie. Uznana za mimo wszystko dość lukratywną seria nie przyniosła jednak spodziewanych kokosów wcielającej się w upiorną zakonnicę Bonnie Aarons. Aktorka złożyła nawet pozew przeciwko studiu Warner Bros., domagając się należnych zysków (otrzymała jedynie ich niewielką część, co było niezgodne z kontraktem) ze sprzedaży nawiązujących do fabuły gadżetów.
Obie części "Zakonnicy" są dostępne na Playerze i HBO Max, a za dodatkowym wypożyczeniem także w serwisach Apple TV+, Amazon Prime Video czy Canal+ Online.
"Benedetta"
W najnowszym filmie Paula Verhoevena nie występuje może wątek demoniczności jako takiej, ale bez wątpienia tytułowa Benedetta nie jest typową zakonnicą. Akcja rozgrywa się w XVII wieku. Przejawiająca niespotykane talenty dziewczyna z dobrego domu dołącza do jednego z toskańskich klasztorów. Jej wyjątkowość ujawnia się już w chwili, gdy podczas modlitwy spada na nią figura Matki Boskiej. Wraz z upływem lat dziewczyna doświadczająca mistycznych wizji zacznie umacniać swoją pozycję w zgromadzeniu, nie tylko walcząc o władzę z siostrą przełożoną, ale i wdając się w gorący lesbijski romans.
Przeczytaj też: Jaroniewska wyjaśnia internautów? Piszą sprośne wiadomości
Walcząca o Złotą Palmę w Cannes "Benedetta" spotkała się z ciepłym przyjęciem (choć nie w środowiskach katolickich). We wspomnianym serwisie Rotten Tomatoes aż 84 proc. krytyków i 90 proc. widzów oceniło ją pozytywnie. W obsadzie pojawili się m.in. Virginie Efira, Charlotte Rampling, Daphné Patakia, Lambert Wilson czy Olivier Rabourdin. Film jest dostępny za dodatkowym wypożyczeniem w serwisach Canal+ Online, Nowe Horyzonty VOD, mojeekino.pl i e-kinopodbaranami.pl.
"Egzorcyzmy siostry Ann"
W "Egzorcyzmach siostry Ann" po raz pierwszy w historii kina to zakonnica odpowiada za wypędzanie demonów. Bohaterka już w dzieciństwie zdała sobie sprawę ze swojego nietypowego daru. Nie może jednak się nim dzielić, ponieważ zgodnie z nauką Kościoła, tylko mężczyźni – księża – mogą mierzyć się z nieczystymi siłami; dla kobiet jest to ponoć zbyt niebezpieczne. Nierówności wynikające z płci występują więc i w tej potężnej instytucji.
Na szczęście mentor Ann pozwala jej uczestniczyć w szkoleniu, choć tylko z pozycji obserwatorki. Podczas jednej z takich przerażających sesji zakonnica doświadcza obecności demona o niesłychanej mocy. Wkrótce okazuje się, że jedyną osobą zdolną stawić mu czoła, jest właśnie ona sama.
W filmie Daniela Stamma ("13 grzechów") na podstawie scenariusza Roberta Zappi ("Halloween – 20 lat później") główną rolę gra Jacqueline Byers ("Szepty mroku"). Na ekranie towarzyszą jej Virginia Madsen, Ben Cross i Colin Salmon. Film jest dostępny na platformie Amazon Prime Video i za dodatkowym wypożyczeniem na Canal+ Online.
"Niepokalana"
"Niepokalana" opowiada historię młodej i pełnej wiary zakonnicy Cecilii, która trafia do włoskiego klasztoru, położonego w malowniczej okolicy. Od początku ma jednak poczucie, że nie znalazła się tu przypadkiem, i że prawdziwa natura tego miejsca jest pilnie strzeżonym sekretem. Gdy kobieta odkrywa, że jest w ciąży, w klasztorze zaczyna się mówić o cudzie. Siostra Cecilia ma wrażenie, że jej stan dla niektórych księży nie jest zaskoczeniem, a strach, który dostrzega w oczach innych zakonnic, każe jej sądzić, że z tym miejscem wiąże się jakaś przerażająca tajemnica.
W główną rolę wciela się jedna z najbardziej rozchwytywanych hollywoodzkich aktorek, Sydney Sweeney. Oprócz niej na ekranie zobaczymy też m. in. Alvaro Morte ("Dom z papieru"), Simonę Tabasco ("Biały Lotos") i Bernadettę Porcaroli ("Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie"). Premiera filmu już w piątek, 26 kwietnia.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" pochylamy się nad "Mocnym tematem" Netfliksa, załamujemy ręce nad szokującą decyzją Disney+, rzucamy okiem na "Nową konstelację" i jedziemy do Włoch z "Ripleyem". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: