Najlepsze filmy dramaty 2018
23.08.2018 | aktual.: 31.12.2018 12:41
"Zimna wojna" to jeden z najlepszych filmów dramatów 2018 roku, który zdecydowanie warto obejrzeć.
Historia miłosna Zuli i Wiktora to urzekającego dzieło Pawła Pawlikowskiego niepozostawiające widza obojętnym nawet ze względu na perfekcyjne ujęcia kamery. Dzięki nim każdy kadr przypomina obraz.
Losy kochanków przeplatają się z trudną historią Polski lat 50. i 60., a także rozgrywają się w innych państwach. W tle wypowiadanych słów słychać ludowe piosenki i ich jazzowe aranżacje.
W rolach głównych w filmie "Zimna wojna" wystąpili Joanna Kulig i Tomasz Kot. Wokół bohaterów krążą postaci drugoplanowe – Borys Szyc czy Agata Kulesza.
Jeśli nie widzieliście jeszcze "Zimnej wojny", to warto nadrobić zaległości!
Nić widmo (Phantom thread)
"Nić widmo" to niezwykły dramat ze świetną kreacją Daniela Day-Lewisa, który swoją rolą zakończył karierę aktorską.
Perfekcjonista Reynolds Woodcook szyje suknie dla śmietanki towarzyskiej Londynu. Podczas wyjazdu na wieś poznaje kelnerkę Almę. Oczarowany kobietą zabiera ją do swojego domu, co nie wywołuje pozytywnej reakcji ze strony jego siostry, Lesley. Alma początkowo posłuszna Reynoldsowi z czasem zaczyna się stawiać.
Kameralna "Nić widmo" ujęta w pięknych kadrach i wyważonych słowach to obraz, który pozostaje w pamięci.
Nieposłuszne (Disobedience)
"Nieposłuszne" to dramat dwóch kobiet, które uwiązane konwenansami nie mogą pozwolić sobie na odkrycie własnych pragnień.
Esti Kuperman jest żoną Dovida – rabina małej zamkniętej społeczności żydowskiej. Przyjazd dawnej przyjaciółki Ronit Krushki burzy poukładane życie Esti.
Film "Nieposłuszne" nie jest tylko historią o zakazanym uczuciu, ale przede wszystkim dramatem o utraconej wolności.
Niezwykła atmosfera filmu to zasługa wyśmienitych aktorek, które wcieliły się w role Esti i Ronit – Rachel Weisz i Rachel McAdams.
Zanurzeni (Submergence)
"Zanurzeni" to kolejny na naszej liście dramat o miłości, która wywraca do góry nogami życie dwójki bohaterów.
Piękna plaża we Francji. Dwoje ludzi spotkanych przypadkowo przeżywa płomienny romans. Rok później on jest przetrzymywany przez islamistów, a ona prowadzi badania na dnie oceanu. Oboje jednak nie mogą o sobie zapomnieć. Dlaczego nie mogli być razem?
Alicia Vikander i James McAvoy stworzyli w filmie "Zanurzeni" niezwykły duet, który warto poznać.
Narodziny gwiazdy (A star is born)
Wciągający dramat z muzyką w tle – tak można określić film "Narodziny gwiazdy".
Gwiazda muzyki country Jackson Maine poznaje nieśmiałą Ally, która jest jego ratunkiem na ocalenie podupadającej kariery. Choć dziewczyna boi się początkowo występować na scenie, aplauz publiczności sprawia, że zaczyna wierzyć w swoje możliwości. Kariera Ally zaczyna się rozwijać w zawrotnym tempie, ale jednocześnie związek z Jacksonem jest coraz bardziej toksyczny.
Jak Bradley Cooper poradził sobie z reżyserią "Narodzin gwiazdy", a Lady Gaga z główną rolą? Przekonamy się już 30 listopada.
Climax
"Climax" to szalona karuzela w wydaniu Gaspara Noe.
Filmy Gaspara Noe wywołują skrajne emocje. Wystarczy wspomnieć "Love" (2015) czy "Wkraczając w pustkę" (2009). Nie da się jednak ukryć, że każdy jego obraz to niezapomniane wydarzenie.
Tym razem przenosimy się do mieszkania wprost wyjętego z lat 90., w którym 20 tancerzy urządza imprezę. Jego epicentrum stanowi sangria. Atmosfera staje się coraz bardziej napięta, a bohaterowie zaczynają odczuwać niebezpieczeństwo zamknięcia na małej przestrzeni.
"Climax" to trudny dramat, który nie pozostawia miejsca na nudę podczas seansu.
Dom, który zbudował Jack (The house that Jack built)
Lars von Trier to reżyser, który nie boi się wyzwań i krytyki. Jego najnowsze dzieło zdecydowanie potrwierdza tę tezę.
Dramat "Dom, który zbudował Jack" często jest porównywany do kultowego "American Psycho" (2000).
W filmie obserwujemy seryjnego mordercę Jacka cały czas udoskonalającego swój warsztat. Znając twórczość Larsa von Triera, jesteśmy pewni, że seans z pewnością nie będzie łatwy.
Jednak jeśli jesteście fanami surowego kina realizującego postulaty Dogmy, "Dom, który zbudował Jack" będzie idealnym wyborem.
Gotti
"Gotti" to dramat biograficzny o jednym z największych mafiosów z Johnem Travoltą w głównej roli.
W filmie poznajemy historię Gottiego oraz jego syna, która ma zostać następcą ojca w gangsterskim półświatku. Chłopak nie chce jednak żyć tak jak ojciec.
Gotti to jeden z najgroźniejszych szefów mafii XX wieku, który trząsł amerykańskim podziemiem do swojej śmierci w 2002 roku.
Żaden film nie przedstawiał tak szczegółowo relacji rodziny Gambinich, dlatego "Gotti" warto wziąć pod uwagę podczas wyboru filmu na wieczór.
Bohemian Rhapsody
"Bohemian Rhapsody" to film o Freddiem Mercurym, na który czekaliśmy wyjątkowo długo. Czy było warto?
Dramat biograficzny "Bohemian Rhapsody" to niezwykła historia jednej z najważniejszych formacji muzycznych wszech czasów. Opowiada o początkach kariery Queen, przyjęciu do zespołu Freddiego Mercury'ego, jego problemach, a także powstaniu jednego z największych przebojów grupy – "Bohemian Rhapsody".
W roli frontmana odnalazł się Rami Malek znany z roli Elliota Aldersona w serialu "Mr. Robot".
Wdowy (Widows)
Cztery kobiety, które straciły mężów. Cztery kobiety, które musiały wejść w mroczny półświatek.
Viola Davis, Michelle Rodriguez, Elizabeth Debicki i Cynthia Erivo to cztery tytułowe wdowy, które, aby przetrwać muszą zjednoczyć siły.
Reżyserem "Wdów" jest Steve McQueen znany z takich produkcji jak "Głód" (2008), "Wstyd" (2011) czy "Zniewolony. 12 years a slave" (2013).
Nazwiska, które pojawiają się w trailerze, sprawiają, że "Wdowy" są jednym z filmów 'must-see' drugiej połowy 2018 roku.
Pierwszy człowiek (First man)
Damien Chazelle ponownie połączył siły z Ryanem Goslingiem, by stworzyć tym razem przejmujący dramat o pierwszym lądowaniu Neila Armstronga na księżycu.
W "Pierwszym człowieku" poznajemy historię Neila Armstronga oraz jego przygotowania do wyprawy na księżyc, która odbyła się w 1969 roku. Widzowie nie tylko mogą spojrzeć z bliska na pracę NASA, ale również dostają szeroki obraz relacji kosmonauty z rodziną.
Nas najbardziej urzekła muzyka Justina Hurwitza, a także cisza, która uderza podczas lądowania na księżycu.
Reżyserem "Pierwszego człowieka" jest Damien Chazelle, twórca "Whiplash" i "La la land", które również warto obejrzeć.
Roma
A może zainteresuje was najnowsza produkcja Alfonso Cuarona, który w w czarno-białych kadrach przedstawił historię dwóch kobiet?
"Roma" jest prawdziwą ucztą dla kinomanów, którzy chłoną dźwięk i obraz.
Akcja filmu rozgrywa się w jednej z dzielnic Meksyku, Roma. Cleo pracuje jako służąca u pani Sofii. Losy obu kobiet splatają się ze sobą, kiedy Cleo zachodzi w ciążę, a od pani domu odchodzi mąż do młodszej kochanki. "Roma" to ciekawy portret meksykańskiego społeczeństwa.
Dla wielu krytyków najnowszy film Alfonso Cuarona jest arcydziełem. Co wy sądzicie o tej produkcji?
Zwierzęta Ameryki (American animals)
"Zwierzęta Ameryki" to podobnie jak "Wdowy" jeden z typowych heist movies, który został wyreżyserowany przez Barry'ego Laytona.
Dramat "Zwierzęta Ameryki" opowiada o napadzie na bibliotekę, do którego doszło w 2004 roku w stanie Kentucky. Czterech znudzonych studentów postanowiło odmienić swoje życie. Nie sądzili jednak, że zmiany będą aż tak drastyczne!
W rolach głównych w amerykańskim dramacie zagrali Evan Peters, Barry Keoghan, Blake Jenner, Jared Abrahamson i Ann Dowd.
Green book
Choć oficjalna polska premiera filmu "Green book" to 15 lutego 2019 roku, to pokazy przedpremierowe odbyły się już w grudniu 2018 roku.
Peter Farrelly, który widowni był znany jako twórca komedii, stworzył niesamowity film o przyjaźni mający szansę na Oscara w najważniejszych kategoriach.
Don Shirley jest wybitnym muzykiem jazzowym, który wyrusza w trasę koncertową. Jako swojego kierowcę zatrudnia byłego bramkarza w klubach nocnych Tony'ego Lipa. Dla obu podróż będzie nie tylko fantastyczną przygodą, ale również nauką o najważniejszych wartościach.
W filmie "Green book" w głównych rolach wystąpili Mahershala Ali i Viggo Mortensen.