Filmy o narkotykach, które trzeba obejrzeć. Mocne i przerażające

Filmy o narkotykach, które trzeba obejrzeć. Mocne i przerażające
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Filmy o narkotykach nie należą do produkcji łatwych w odbiorze. Ich wydźwięk, forma oraz zatrważająca fabuła mają bowiem wywrzeć na widzach jak największe wrażenie. Twórcy traktują tego typu obrazy jako przestrogę przed rozpoczęciem niebezpiecznego romansu z używkami. Nie od dziś z kolei wiadomo, że najlepszą metodą ostrzegawczą jest terapia szokowa. Które filmy o narkotykach odcisnęły na nas największe piętno?

3 marca na ekrany polskich kin weszła długo wyczekiwana kontynuacja kultowego „Trainspotting" w reżyserii Danny’ego Boyle’a. Brytyjski reżyser powraca ze swoim arcydziełem i ponownie przenosi widzów do przestępczego półświatka Edynburga. „T2: Trainspotting” ponownie skupia się na postaci Rentona. Mężczyzna powraca po dwudziestu latach do miasta i odnawia stare kontakty. To oznacza, że znów zanurzy się w heroinowym nałogu, który w przeszłości niemal nie doprowadził go do ruiny. W rolach głównych starzy dobrzy znajomi – Ewan McGregor, Ewen Bremner oraz Jonny Lee Miller.

Z okazji premiery „T2: Trainspotting” prezentujemy najsłynniejsze i najbardziej szokujące filmy o narkotykach. Przypomnijmy sobie produkcje, które skutecznie wybiły nam z głowy eksperymentowanie z używkami.

1 / 10

Przetrwać w Nowym Jorku

Obraz
© Materiały prasowe

Listę najbardziej wstrząsających filmów o narkotykach otwiera obraz Scotta Kalverta – „Przetrwać w Nowym Jorku”. To oparta na autobiograficznej powieści Jima Carrola historia młodego chłopaka, który nie potrafi odnaleźć się w swoim najbliższym otoczeniu. Główny bohater mieszka sam z matką. Relacja między kobietą a synem jest niezwykle trudna. Nastolatek chadza własnymi ścieżkami i za nic ma sobie zdanie rodzicielki. Jego buntowniczą postawę pogłębia na dodatek poważna choroba przyjaciela. Odskoczną od codziennych problemów okazują się dla chłopaka wiersze. Wkrótce młodzieniec zaczyna zażywać narkotyki. Te zamieniają jego życie w piekło. W roli głównej Leonardo DiCaprio.

2 / 10

Narkotykowy kowboj

Obraz
© Materiały prasowe

Narkotykowy kowbojGusa Van Santa to niezwykle głośny i szokujący film, którego scenariusz powstał na bazie niepublikowanej biografii uzależnionego od środków odurzających Jamesa Fogle’a. Akcja produkcji rozgrywa się na początku lat 70. XX wieku. Młody handlarz antykami wraz z żoną oraz przyjaciółmi zaczyna napadać na apteki, by zdobyć medykamenty o narkotycznych właściwościach. Te pozwalają im przez chwilę poczuć błogi stan zapomnienia. Wszystko jednak zmienia się, gdy pewnego razu jeden członków paczki umiera z przedawkowania. Bohaterowie w panice pozbywają się ciała. W rolach głównych Matt Dillon i Kelly Lynch.

3 / 10

Human Traffic

Obraz
© Materiały prasowe

„Trainspotting” nie jest jedynym brytyjskim filmem o narkomanach. W naszym zestawieniu warto wspomnieć także o głośnym „Human Traffic” Justina Kerrigana. Obraz ten koncentruje się na grupce Walijczyków, którzy od poniedziałku do piątku prowadzą nudne życie. Wszystko zmienia się jednak w weekend. Wówczas wyruszają oni na podbój nocnych klubów, gdzie przy dźwiękach elektronicznej muzyki, oparach alkoholu i innych używek mogą poczuć smak szaleństwa. Przygnębiająca ilustracja zagubionej w świecie generacji X. W rolach głównych Danny Dyer, John Simm oraz Shaun Parkes.

4 / 10

Nagi lunch

Obraz
© Materiały prasowe

Nagi lunchDavida Cronenberga to psychologiczny thriller sci-fi, który opowiada historię niejakiego Billa Lee (Peter Weller). Mężczyzna jest pisarzem, ale na życie zarabia głównie jako dezynfekator. Przez przypadek bohater zabija swoją żonę uzależnioną od środka owadobójczego. Wydarzenie sprawia, że Bill zatraca się w narkotykowym nałogu. Dzięki nim przenosi się do świata, w którym odnajduje wenę twórczą. W błędzie jest jednak ten, kto myśli, że używki pozwolą mu stworzyć dzieło swojego życia.

5 / 10

Blow

Obraz
© Materiały prasowe

Narkotyki to z jednej strony wielki dramat osób od nich uzależnionych, z drugiej to potężny biznes, który rządzi się swoimi prawami. Pokazuje to dobitnie obraz Teda Demme’a - „Blow”. To oparta na faktach historia George’a Junga – jednego z najsłynniejszych handlarzy kokainą w historii. Przez wprowadzenie tego narkotyku na amerykański rynek, bohater dorobił się niewyobrażalnego majątku. Szczęście Junga trwa jednak tylko do czasu… Świetny kryminał, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. W rolach głównych Johnny Depp i Penelope Cruz.

6 / 10

My, dzieci z dworca Zoo

Obraz
© Materiały prasowe

Nie ma chyba wątpliwości, że „My, dzieci z dworca Zoo” były jednym z najbardziej szokujących filmów lat 80. Ekranizacja książki Kaia Hermanna i Horsta Riecka to wstrząsająca historia dwunastolatki, która dorasta na jednym z berlińskich blokowisk. Bohaterka trafia pewnego dnia do lokalu, gdzie kwitnie handel narkotykami. Za sprawą starszego kolegi Detlefa dziewczyna zaczyna swoją przygodą z używkami. Nim się obejrzy, jej życie zamieni się w piekło. Reżyserem obrazu jest Uli Edel. W roli głównej Natja Brunckhorst.

7 / 10

Narkomani

Obraz
© East News

Narkomani” Jerry’ego Schatzberga to przejmująca opowieść o młodej dziewczynie, która przybywa do Nowego Jorku. Bohaterka poddaje się zabiegowi aborcji. Do tego kroku nakłania ją partner. Mężczyzna z czasem staje się kompletnie obojętny dla zdruzgotanej Helen. Dziewczyna znajduje wsparcie w osobie Bobby’ego – uzależnionego o narkotyków złodziejaszka. W rolach głównych nagrodzona Złotą Palmą Kitty Winn oraz Al Pacino.

8 / 10

Wkraczając w pustkę

Obraz
© Materiały prasowe

Kolejnym filmem o narkotykach na naszej liście jest kultowy w niektórych kręgach obraz Gaspara Noégo – „Wkraczając w pustkę”. Oscar to diler, który wraz ze swoją siostrą Lindą przybywają do Tokio. Pewnego wieczoru bohater zostaje złapany przez policję. Splot wydarzeń sprawia, że funkcjonariusze śmiertelnie ranią Oscara. Kiedy umiera, jego duch pozostaje w świecie żywych. Niezauważalny przemierza ulice miasta, dostrzegając jego brzydotę oraz upodlenie. Wizje zjawy zaczynają zamieniać się w szalone halucynacje. W rolach głównych Nathaniel Brown oraz Paz de la Huerta.

9 / 10

Las Vegas Parano

Obraz
© East News | Everett Collection

Tego filmu po prostu nie mogło zabraknąć na naszej liście. „Las Vegas Parano” Terry’ego Gilliama to surrealistyczna komedia, która jednocześnie potrafi wywołać u widzów niekontrolowany śmiech, a z drugiej przytłacza absurdalnymi i przerażającymi scenami narkotykowych wizji. Akcja obrazu rozgrywa się w roku 1971. Dziennikarz Roaul Duke (rewelacyjny Johnny Depp) i prawnik dr Gonzo (Benicio del Toro)
ruszają do Las Vegas, by relacjonować stamtąd wyścigi motocyklowe. Ich podróż to jednak przeprawa wypełniona alkoholem i wszelkiego rodzaju narkotykami. Gdy zjawiają się w hotelu, ich oczom ukazują się wyjątkowo nietypowe wydarzenia.

10 / 10

Requiem dla snu

Obraz
© Materiały prasowe

Powiedzieć, że „Requiem dla snuDarrena Aronofsky’ego jest filmem szokującym, to w zasadzie nie powiedzieć nic. Nie ma chyba drugiej takiej produkcji, która w bardziej dobitny sposób ukazałaby mroczny świat narkotykowego nałogu. Obraz koncentruje się na czwórce bohaterów z Brooklynu. Używki stają się dla nich odskocznią od codziennych problemów. W pogoni za marzeniami i lepszym życiem całkowicie zatracają swoje człowieczeństwo. Uzależnienie od narkotyków doprowadza każdego z nich do tragedii. Świetne zdjęcia, doskonała reżyseria, niezapomniana ścieżka dźwiękowa oraz wybitne aktorstwo. W rolach głównych Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans oraz Ellen Burstyn. Film oparty na powieści Huberta Selby’ego Jr.

trainspottingrequiem dla snublow

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)