Filmy o średniowieczu - TOP 10. W świecie rycerzy i potężnych zamków

Filmy o średniowieczu - TOP 10. W świecie rycerzy i potężnych zamków
Źródło zdjęć: © materiał prasowy/Megafon.pl

Dzielni rycerze, epickie pojedynki na miecze i intrygi na królewskich dworach - m.in. tak wyglądają filmy o średniowieczu. Które z nich uważa się za najlepsze?

Stworzenie udanego filmu o średniowieczu jest dla reżyserów sporym wyzwaniem. Dokładne odwzorowanie wydarzeń z tego okresu wymaga nie tylko ponadprzeciętnego warsztatu, ale też sporego budżetu i niemniejszej wiedzy historycznej. Na przestrzeni lat różni twórcy próbowali przenieść na wielki ekran rozmaite opowieści o dzielnych rycerzach. Efekty prac reżyserskich były oczywiście różne. Tym razem akcję swojego filmu postanowił ulokować w średniowieczu sam Guy Ritchie. Jego najnowsze dzieło - "Król Artur: Legenda miecza" to zupełnie nowa wersja historii o legendarnym celtyckim władcy, który zasłynął wyjątkową odwagą i męstwem. Główny bohater po zdobyciu Excalibura przyłącza się do wielkiej rebelii, mającej na celu obalić panującego tyrana. Wstępując w szeregi zbuntowanych wojowników, Artur chce zemścić się za śmierć swoich rodziców.

W roli głównej występuje Charlie Hunnman. Obok niego plejada innych hollywoodzkich gwiazd - m.in. Jude Law, Eric Bana, Astrid Bergès-Frisbey oraz Djimon Hounsou. Z okazji premiery "Króla Artura: Legendy miecza" przedstawiamy zestawienie dziesięciu najlepszych filmów o średniowieczu. Oto produkcje, które najdokładniej oddały ducha tej specyficznej epoki.

1 / 10

Henryk V

Obraz
© Materiały prasowe

Listę najlepszych filmów o średniowieczu otwiera "Henryk V" w reżyserii Kennetha Branagha. Nagrodzona Oscarem produkcja to ekranizacja słynnego dramatu Williama Szekspira. Tytułowy angielski władca (w tej roli sam twórca obrazu) za namową duchownych zaczyna upominać się o prawa do korony francuskiej. Główny bohater doprowadza do wybuchu krwawej wojny. Mimo przewagi liczebnej wroga, wojska Henryka V nie chcą złożyć broni. W ten sposób dochodzi do spektakularnego pojedynku, którego rezultat zadecyduje o przyszłości Europy.

2 / 10

Imię Róży

Obraz
© Materiały prasowe

Średniowieczny klimat doskonale ukazuje obraz Jeana Jacques'a Annauda - "Imię róży". Ekranizacja powieści Umberto Eco koncentruje się na postaci dwóch mnichów, którzy przybywają do jednego z benedyktyńskich klasztorów, by rozwiązać zagadkę tajemniczych zabójstw wśród członków zakonu. Bohaterowie przeprowadzają wnikliwe śledztwo. Jego wynik okazuje się niezwykle zaskakujący. "Imię róży", udowadnia, że średniowiecze było czasem burzliwym, a ówcześni ludzie nie należeli do najświętszych. W rolach głównych Sean Connery i Christian Slater.

3 / 10

Królestwo niebieskie

Obraz
© Materiały prasowe

Film o średniowieczu ma na swoim koncie również Ridley Scott. Jego "Królestwo niebieskie" to zrealizowana z hollywoodzkim rozmachem historia młodego kowala, który traci w tragicznych okolicznościach całą swoją rodzinę. Ogromny dramat bohatera sprawia, że ten zaczyna powątpiewać w istnienie Boga. Nieoczekiwanie na drodze mężczyzny zjawia się jego ojciec. Panowie wyruszają w podróż do Ziemi Świętej. W trakcie wspólnej wędrówki kowal przeistacza się w prawdziwego rycerza. Na miejscu będzie on musiał zmierzyć się z kolejną tragedią. "Królestwo niebieskie" to wielkie widowisko, które na długo zapada w pamięci. W obsadzie m.in. Orlando Bloom, Jeremy Irons, Eva Green, Edward Norton i Liam Neeson.

4 / 10

Krzyżacy

Obraz
© Materiały prasowe

Średniowiecze to istotny okres w historii Polski. To właśnie w tej epoce zrodziła się nasza państwowość, a panujący królowie odnosili pierwsze sukcesy podczas bitew z wojskami innych władców. Jednym z rodzimych filmów, które przenoszą widzów do czasów świetności rycerstwa są oczywiście "Krzyżacy". Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Aleksandra Forda to już w zasadzie klasyk polskiej kinematografii, który wychował kilka pokoleń miłośników X muzy. Niemal trzygodzinne widowisko opowiada historię Juranda ze Spychowa (Andrzej Szalawski)
, który podczas najazdu zakonu krzyżackiego traci ukochaną żonę. By podobny los nie spotkał jego córki Danusi (Grażyna Staniszewska)
, mężczyzna wysyła ją na dwór księcia mazowieckiego. Tam dziewczyna poznaje Zbyszka z Bogdańca (Mieczysław Kalenik)
, w którym skrycie się zakochuje. Krzyżakom udaje się jednak porwać Danusię. Jurand i Zbyszko starają się zrobić wszystko, by odzyskać dziewczynę. Wkrótce dochodzi do słynnej bitwy między wojskami polskimi a krzyżackimi.

5 / 10

Joanna D'Arc

Obraz
© Materiały prasowe

"Joanna D'Arc" Luca Bessona ukazuje historię legendarnej francuskiej bohaterki narodowej, która poprowadziła armię francuską do kilku wielkich zwycięstw. Jak sama przyznawała, przez cały czas była ona kierowana przez Boga. Film ukazuje perypetie głównej bohaterki od momentu znalezienia przez nią pewnego miecza i ujrzenia pierwszych boskich objawień. Przekonana o swojej wyjątkowości dziewczyna staje wkrótce na czele armii Francji. W roli głównej Milla Jovovich. Oprócz niej w filmie występują m.in. John Malkovich, Dustin Hoffman i Vincent Cassel

6 / 10

Templariusze: Miłość i krew

Obraz
© Materiały prasowe

Kolejną pozycję na liście najlepszych filmów o średniowieczu zajął obraz Petera Flintha - "Templariusze. Miłość i krew". Głównym bohaterem filmu jest Arn Magnusson - szwedzki rycerz wywodzący się z wpływowego rodu szlacheckiego. Mężczyzna zakochuje się w pięknej Cecilii, jednak para pada ofiarą podstępnej intrygi. W jej wyniku bohaterowie zostają zmuszeni do odbycia dwudziestoletniej pokut. Kobieta trafia do klasztoru, natomiast Arn przystępuje do Templariuszy, po czym wyrusza do ogarniętej wojnami Ziemi Świętej. W rolach głównych Joakim Nätterqvist i Sofia Helin.

7 / 10

Monty Python i Święty Graal

Obraz
© Materiały prasowe

"Monty Python i Święty Graal" to bez wątpienia najoryginalniejsza produkcja ukazująca czasy średniowiecza. Względnie zachowane realia epoki połączone z typowym dla słynnej grupy kabaretowej poczuciem humoru dają w efekcie ponadczasowe dzieło, które od ponad 40 lat bawi widzów do łez. Obraz Terry'ego Jonesa i Terry'ego Gilliama koncentruje się głównie na postaci Króla Artura, który zbiera najdzielniejszych rycerzy Anglii, by wyruszyć na poszukiwania tytułowego Świętego Graala. Widzowie spodziewający się tradycyjnego kina historycznego niech czym prędzej zapomną o znanych ich opowieściach o rycerzach. Tutaj wojownicy jeżdżą na niewidzialnych koniach, stukot kopyt uzyskuje się przez uderzenia skorupami kokosa, a ludzi atakują krwiożercze króliki. Artur wraz z zebraną drużyną przeżywa wiele równie dziwnych i pokręconych przygód. W rolach głównych Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin oraz Terry Gilliam i Terry Jones.

8 / 10

Trzynasty wojownik

Obraz
© Materiały prasowe

Fani filmów o średniowieczu z pewnością powinni też bliżej przyjrzeć się produkcji Michaela Crichtona i Johna McTiernana - "Trzynasty wojownik". To opowieść o młodym arabskim poecie Ahmedzie Ibn Fahdlanie (Antonio Banderas)
, który zakochując się w nieodpowiedniej kobiecie, wplątuje się w poważne kłopoty. Bohater zostaje wygnany z kraju i wysłany w roli ambasadora na daleką północ. W trakcie podróży Ahmed spotyka grupę dwunastu Wikingów, którzy imponują mu swoją walczenością i męstwem. Przywódca wojowników opowiada głównemu bohaterowi o najazdach kanibali, które w zdziesiątkowały jego królestwo. Według legendy, Wikingowie pokonają wrogi lud, jeśli dołączy do nich tajemniczy trzynasty żołnierz.

9 / 10

Siódma pieczęć

Obraz
© Materiały prasowe

W zestawieniu najlepszych filmów o średniowieczu nie mogło zabraknąć "Siódmej pieczęci" w reżyserii Ingmara Bergmana. Kultowy obraz szwedzkiego mistrza kina to metaforyczna historia rycerza Antoniusa Blocka i jego giermka Jönsema. Obaj powracają w rodzinne strony z wyprawy krzyżowej. Nieoczekiwanie do głównego bohatera przychodzi śmierć. Block wyzywa ją jednak na szachowy pojedynek. W czasie podróży do domu bohater walczy o swoje życie. Wędrówka wiedzie ich przez skażone zarazą terytorium, którego mieszkańcy mimo panujących surowych zasad obyczajowych, próbują różnych uciech życia. Antonius zaczyna zastanawiać się nad sensem życia. Podczas kolejnych ruchów w pojedynku ze śmiercią, stara się on grać na zwłokę, by poznać prawdę o istocie ludzkiego istnienia. W rolach głównych Max von Sydow, Gunnar Björnstrand i Bengt Ekerot.

10 / 10

Braveheart - Waleczne Serce

Obraz
© Materiały prasowe

Listę najlepszych filmów o średniowieczu zamyka obraz Mela Gibsona "Braveheart - Waleczne serce". Można przyczepić się, że nagrodzona pięcioma Oscarami superprodukcja pełna jest historycznych błędów. Nie można jej jednak odmówić wyjątkowego klimatu oraz epickiego rozmachu, dzięki którym na stałe zapisała się w pamięci widzów. Głównym bohaterem filmu jest William Wallece - przywódca szkockiego powstania przeciw angielskiej władzy. Mężczyzna po utracie ukochanej żony postanawia zemścić się na bezwzględnie panującej monarchii. W tym celu organizuje on własną armię, która będzie w stanie zmierzyć się z liczniejszym i potężniejszym wrogiem. Mimo mniejszej liczby wojsk, oddziały Wallece'a stawiają Anglikom ogromny opór. W roli głównej sam Mel Gibson.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)