Niespodzianka na sam koniec. Zobacz, kto wygrał festiwal w Gdyni
48. Festiwal Filmowy w Gdyni przeszedł do historii. 23 września poznaliśmy laureatów wszystkich nagród. Dość niespodziewanie zwycięzcą okazał się "Kos". Oto pełna lista nagrodzonych.
Zakończyła się 48. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Impreza trwała od 18 do 23 września i zakończyła się uroczystą galą, podczas której przyznano nagrody. Złote Lwy powędrowały do "Kosa".
"Najdobitniej w filmie wybrzmiewają fragmenty z rosyjskim rotmistrzem Duninem, świetnie zagranym przez Roberta Więckiewicza. To właśnie z jego ust padają słowa o odwiecznej porażce Polaków. Dodaje z przekąsem, że nie każdy naród jest stworzony do wielkości, a koniec końców biedne Polaczki zawsze będą szukać opieki u Mateczki Rosiji. Niby mówią to bohaterowie sprzed ponad 200 lat, a jeśli dziś włączy się rosyjski Kanał 1, usłyszy się bliźniaczo podobną treść" - napisała Marta Ossowska w recenzji "Kosa", który przebił zachwalanych "Chłopów".
Festiwal w Gdyni - filmy mikrobudżetowe
Najważniejsza nagroda festiwalu to oczywiście Złote Lwy. Ale oprócz konkursu głównego podczas gali zamknięcia przyznawane są też nagrody dla najlepszych filmów mikrobudżetowych.
Zdaniem jury na wyróżnienie w tym konkursie zasłużył obraz "W nich cała nadzieja" w reżyserii Piotra Biedronia ("świetnie polskie kino science-fiction"), zaś nagrodę główną otrzymał reżyser Klaudiusz Chrostowski za film "Ultima Thule" ("zaskakująca i minimalistyczna podróż na koniec świata").
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Protest przed pokazem filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland
Festiwal w Gdyni - konkurs główny
W tym roku w konkursie głównym znalazło się 16 produkcji. Jury wybierało spośród następujących tytułów: "Chłopi", "Doppelgänger. Sobowtór", "Figurant", "Fin del mundo?", "Freestyle", "Horror Story", "Imago", "Jedna dusza", "Kos", "Lęk", "Raport Pileckiego", "Różyczka 2", "Sny pełne dymu", "Święto ognia", "Święty" oraz "Tyle co nic".
Platynowe Lwy za całokształt otrzymał Allan Starski, wybitny polski scenograf, laureat licznych nagród i wyróżnień, m.in. Oscara za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga.
W konkursie nie mogła wziąć udziału "Zielona granica", która niedawno zdobyła nagrodę specjalną jury na festiwalu w Wenecji. Twórcy nie skończyli bowiem filmu przed 31 maja, kiedy to upływał termin zgłoszeń. Zapowiedziano jednak, że głośny i budzący ogromne kontrowersje obraz Agnieszki Holland zostanie zgłoszony do głównego konkursu w przyszłym roku.
Nagrodę Specjalną "za unikalną formę filmową" otrzymała w tym roku animacja "Chłopi", która była faworytem publiczności (nagroda) do zdobycia głównej nagrody 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Złote Lwy wywalczył dość niespodziewanie "Kos". Co z innymi nagrodzonymi?
Pełna lista nagrodzonych:
Złote Lwy: "Kos" w reżyserii Pawła Maślony
Srebrne Lwy: "Imago" w reżyserii Olgi Chajdas
Platynowe Lwy (za całokształt dorobku artystycznego): Allan Starski
Pierwszoplanowa rola żeńska: Lena Góra za film "Imago"
Pierwszoplanowa rola męska: Artur Paczesny za film "Tyle co nic"
Drugoplanowa rola kobieca: dwie nagrody ex aequo - Kinga Preis za film "Święto ognia" oraz Agnieszka Kwietniewska za film "Tyle co nic"
Drugoplanowa rola męska: dwie nagrody ex aequo - Tomasz Schuchardt za film "Doppelganger. Sobowtór" oraz Robert Więckiewicz za film "Kos".
Nagroda publiczności: "Chłopi" w reżyserii DK Welchmana i Hugh Welchmana
Inne spojrzenie: "Tyle co nic" w reżyserii Grzegorza Dębowskiego
Reżyseria: Jan Holoubek za film "Doppelganger. Sobowtór"
Scenariusz: Grzegorz Dębowski za film "Tyle co nic"
Muzyka: Andrzej Smolik za film "Imago"
Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek za film "Doppelganger. Sobowtór"
Montaż: Piotr Kmiecik za film "Kos"
Dźwięk: Marcin Lenarczyk za film "Sny pełne dymu"
Scenografia: Marek Warszewski za film "Doppelganger. Sobowtór"
Debiut lub drugi film: Grzegorz Dębowski za film "Tyle co nic"
Debiut aktorski: Paulina Pytlak za film "Święto ognia"
Charakteryzacja: Aneta Brzozowska za film "Kos"
Kostiumy: Weronika Orlińska za film "Doppelganger. Sobowtór"
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat "One Piece" Netfliksa, masakrujemy "Ślub od pierwszego wejrzenia" i "Żony Warszawy", a także rozwiązujemy "Problem trzech ciał" i innych nadchodzących ekranizacji. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.