Najlepsze filmy Barei
25.10.2018 | aktual.: 25.10.2018 14:40
Film "Miś" to produkcja, która musiała znaleźć się na szczycie zestawienia najlepszych filmów Barei. Do dziś uznawany jest za kultowy obraz niedorzecznej rzeczywistości PRL.
Głównym bohaterem filmu "Miś" jest Ryszard Ochródzki, prezes klubu sportowego "Tęcza", który ma w zwyczaju kręcić lewe interesy. Gdy rozwodzi się ze swoją żoną Ireną, musi podzielić się z nią majątkiem. Nie zamierza jednak pozwolić, aby zabrała zdeponowane w brytyjskim banku wspólne oszczędności. Chce wyjechać do Londynu, ale napotyka problemy z paszportem. Lekiem na nie ma być zaangażowanie w sprawę niczego nieświadomego węglarza Palucha, sobowtóra prezesa.
Głównemu wątkowi w filmie "Miś" towarzyszą wydarzenia poboczne, które tworzą epizodyczne scenki, przedstawiające pokręcone realia PRL-u lat 80. Przenoszą one widza do tradycyjnego baru mlecznego, na plan filmu propagandowego czy sklepu spożywczego.
W obsadzie filmu "Miś" znaleźli się Stanisław Tym (który współtworzył scenariusz filmu), Barbara Burska, Krzysztof Kowalewski, Bronisław Pawlik i Wojciech Pokora.
Nie ma róży bez ognia
Kolejnym kultowym filmem Stanisława Barei jest film "Nie ma róży bez ognia". Jest to komedia paradoksów i niedorzecznych, choć zabawnych konsekwencji niemądrych wyborów.
Bohaterami filmu "Nie ma róży bez ognia" są Jan i Wanda Filikiewiczowie. Z zawodu małżonkowie są nauczycielami. Mieszkają w ciasnym pokoiku w warszawskiej willi w sąsiedztwie biur państwowych, co sprawia, że Janek chętnie zostaje w pracy po godzinach, byle tylko nie przebywać w ciasnocie. Pewnego dnia do drzwi bohaterów puka niejaki Malinowski, który podaje się za byłego lokatora pokoiku w willi. Otrzymał właśnie dwupokojowe mieszkanie w bloku i chce się z Filikiewiczami zamienić lokale.
Ci początkowo mają obiekcje, jednak wizja luksusu sprawia, że zmieniają zdanie. Gdy wprowadzają się do nowego mieszkania, okazuje się, że zajmuje je już były mąż Wandy, który mimo rozwodu nadal jest formalnie u niej zameldowany. Próby pozbycia się Jerzego doprowadza do paradoksu, bo oto w mieszkaniu pojawiają się kolejni nieproszeni lokatorzy.
Film "Nie ma róży bez ognia" obnaża paradoksy czasów PRL, które dawniej uprzykrzały codzienność, a dziś śmieszą swoją niedorzecznością. W rolach głównych Jacek Fedorowicz i Halina Kowalska.
Poszukiwany, poszukiwana
Tytułem, który musiał znaleźć się na liście najlepszych filmów Stanisława Barei, jest film "Poszukiwany, poszukiwana”. To wyborna komedia pomyłek z zamianą płci w tle.
Główny bohater filmu "Poszukiwany, poszukiwana", Stanisław Maria Rochowicz, to historyk sztuki i pracownik muzeum. Pewnego dnia z magazynu muzeum znika obraz autorstwa polskiego malarza Bogdana Adamca. W pierwszym stadium milicyjnego śledztwa głównym podejrzanym okazuje się właśnie Stanisław Rochowicz.
Widmo spędzenia 5 lat za kratkami wiedzie bohatera na niespodziewaną ścieżkę. Rochowicz przebiera się za kobietę i pod przykrywką pomocy domowej próbuje odtworzyć skradziony obraz. Następnie według planu ma go podrzucić zgubę do muzeum, a tym samym oczyścić się z zarzutów. Kłopoty Marysi, alter ego Stanisława Rochowicza, sprawiają głównie chlebodawcy, ale i tak bohater filmu zauważa uroki nowej profesji. Zwłaszcza że jest w stanie zarobić dużo więcej niż jako kustosz muzeum.
Komedia "Poszukiwany, poszukiwana" to kolejny film Barei wyśmiewający absurdy PRL. W główną rolę tym razem wcielił się jednak Wojciech Pokora.
Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz
Film Barei "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" to niekwestionowana kopalnia kultowych tekstów i żartów sytuacyjnych. To także produkcja, której nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu.
Fabuła filmu "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" kręci się wokół postaci Tadeusza Krzakoskiego, dyrektora Pol-Pimu. Mężczyzna wyjeżdża w delegację do Paryża, a tam spotyka piękną Danusię, z którą spędza noc. Nie mija kilka miesięcy, a dziewczyna składa dyrektorowi wizytę i informuje go o ciąży. Szczęście w nieszczęściu – Danusia okazuje się córką ważnego działacza partyjnego.
W głowie Krzakoskiego rodzi się plan poślubienia Danusi, a przez to wzmocnienia swojej pozycji urzędniczej. Problemem jest jednak aktualna żona dyrektora, Anna. Rozwiązaniem staje się podstawienie kobiecie kochanka, udokumentowanie zdrady, a potem szybki, bezbolesny rozwód. Sprawy jednak trochę się komplikują, a sam Krzakoski popada w poważne tarapaty.
"Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" to film pełen humoru. W główne role wcielili się Krzysztof Kowalewski, Ewa Ziętek i Ewa Wiśniewska.
Brunet wieczorową porą
Trochę absurdu, humoru i magii i widz dostaje jeden z najlepszych filmów Barei – komedię "Brunet wieczorową porą" z Krzysztofem Kowalewskim w roli głównej.
Pewnego dnia do drzwi głównego bohatera filmu "Brunet wieczorową porą", Michała Romana, puka Cyganka, które przewiduje w jego życiu szereg nieszczęśliwych wypadków. Mężczyzna jest realistą, dlatego puszcza proroctwa kobiety mimo uszu. Gdy jednak jego rodzina wyjeżdża na weekend, a on sam zatapia się w zaległej pracy, zaczynają dziać się niepokojące rzeczy.
Tak jak przewidziała Cyganka, bohater znajduje zagubiony zegarek, a w loterii padają wymienione przez nią liczby. Wszystko zmierza ku najgorszemu, czyli spełnieniu przepowiedni o morderstwie, którego miałby się dopuścić Michał na przybyłym wieczorową nieznajomym brunecie. Bohater ucieka zatem z domu, ale oto zapada zmrok i ktoś puka do drzwi.
Film komediowy "Brunet wieczorową porą" to pełna humoru produkcja w gwiazdorskiej obsadzie. Oprócz wspomnianego Krzysztofa Kowalewskiego na ekranie zobaczyć można Wojciecha Pokorę i Bożenę Dykiel.
Małżeństwo z rozsądku
Komedia "Małżeństwo z rozsądku" to jeden z pierwszych filmów Barei. W humorystyczny sposób opowiada intrygę, która jak się okazuje, zatacza koło.
Głównym bohaterem filmu "Małżeństwo z rozsądku", a przy tym sprężyną wszystkich wydarzeń jest rezolutny handlarz bazarowy, Kazimierz Burczyk. Mężczyzna osiąga duże dochody, co nie jest mile widziane przez państwo. Chcąc ukryć swój dorobek, postanawia wydać swoją córkę za kogoś, komu będzie mógł oficjalnie przypisać bogactwo. Idealnym materiałem wydaje się artysta.
Tymczasem Joanna, córka handlarza jest zakochana w ubogim malarzu, Andrzeju, który bez powodzenia próbuje sprzedać swoje obrazy. Pewnego dnia jednak znajduje się na nie hojny kupiec. Sam zaś Kazimierz Burczyk potajemnie znajduje idealnego kandydata na zięcia, którym okazuje się właśnie Andrzej. Nikt nic nie wie, nikt nic nie podejrzewa, a intryga mknie dalej.
"Małżeństwo z rozsądku" to komedia muzyczna, do której piosenki napisała Agnieszka Osiecka. W rolach głównych wystąpili zaś Daniel Olbrychski, Elżbieta Czyżewska i Bolesław Płotnicki.
Żona dla Australijczyka
Komedia "Żona dla Australijczyka" to pełen humoru film o aranżowanym małżeństwie repatrianta z gwiazdą zespołu pieśni i tańca.
Głównym bohaterem filmu "Żona dla Australijczyka" jest Robert Wolański, z pochodzenia Polak mieszkający i uprawiający ziemię w Australii. Przyjeżdża do ojczyzny, aby właśnie tu znaleźć wybrankę życia. Nie ma wielkich wymagań – przyszła małżonka powinna być po prostu atrakcyjna i gospodarna. Wyzwanie podejmuje przyjaciel Roberta Michał Żelazkiewicz, z zawodu dziennikarz, który obiecuje znaleźć odpowiednią kandydatkę w trzy dni.
Na nic się zdają jednak wysiłki dziennikarza, gdy Australijczyk na koncercie zespołu pieśni 'Mazowsze' dostrzega piękną Hankę. Zbieg niefortunnych okoliczności sprawia, że kobieta staje się chwilowym więźniem Roberta. Udaje jej się wydostać z opresji, ale wspomnienie o przystojnym Australijczyku nachodzi ją coraz częściej.
Film "Żona dla Australijczyka" to jedna z pierwszych komedii Stanisława Barei, w której zobaczyć można Wiesława Gołasa i Elżbietę Czyżewską.