Najlepsze filmy o Afganistanie
20.11.2018 | aktual.: 22.11.2018 11:45
"Bracia" to jeden z najciekawszych filmów o Afganistanie poruszający trudną tematykę wojenną. W głównych rolach zagrali Tobey Maguire, Jake Gyllenhaal i Natalie Portman.
Kapitan Sam Cahill zostaje wysłany na misję do Afganistanu. W domu pod opieką brata Tommy'ego zostawia żonę Grace i dzieci. Kiedy nieoczekiwanie uznano go za zaginionego Grace i Tommy zaczyna łączyć bliżej nieokreślone uczucie. W tym czasie Sam wraca do domu, jednak nie jest tym samym człowiekiem, który wyjechał.
Trójkąt Sam – Grace – Tommy (Tobey Maguire – Natalie Portman – Jake Gyllenhaal)
jest świetnie poprowadzony przez reżysera Jima Sherina.
Film "Bracia" z 2009 roku jest remakem skandynawskiego dramatu z 2004 roku, za którego kamerą stanęła Susanne Bier.
Kurs do krainy cienia (2007)
Nasza kolejna propozycja to oscarowy film dokumentalny, który pokazuje jak torturowani są ludzie z Afganistanu, Iraku i Guantanamo przez amerykańskich żołnierzy. Uprzedzamy – ten film jest naprawdę brutalny.
"Kurs do krainy cienia" łączy w sobie elementy filmu dokumentalnego, kryminału oraz obrazu wojennego. W realistyczny sposób pokazuje, jakie metody stosowali żołnierze amerykańscy, aby wyciągnąć informacje od więźniów. Jedną z ofiar był afgański taksówkarz, który został zamordowany w 2002 roku.
Film Alexa Gibneya zdobył szereg nagród na różnych festiwalach, w tym najważniejszą statuetkę przyznawaną przez Akademię Filmową w Los Angeles.
A może widzieliście ten obraz? Jakie wrażenie na was zrobił?
Wojna Restrepo (2010)
"Wojna Restrepo" jest następnym filmem dokumentalnym o Afganistanie docenionym przez Akademię Filmową w Los Angeles. Obraz zdobył nominację, jednak walkę o Oscara przegrał z produkcją "Szwindel: Anatomia kryzysu" wyreżyserowaną przez Charlesa Fergusona i Audrey Marrs.
Tim Hetherington i Sebastian Junger przez 15 miesięcy towarzyszyli żołnierzom stacjonującym w dolinie Korengal w Afganistanie. Reżyserzy chcieli zrozumieć, dlaczego w Dolinie Śmierci zginęło tak wielu Amerykanów.
Choć film "Wojna Restrepo" rozpoczyna się banalnie od prostego pytania o celowość wojny, to kończy go nawiązanie do sanitariusza Juana Restrepo.
Dokument w realistyczny sposób pokazuje, jak wyglądają relacje żołnierzy w niebezpiecznym punkcie Afganistanu. Czy w panujących tam warunkach jest możliwa przyjaźń?
Osama (2003)
"Osama" jest przejmującym obrazem, który rozgrywa się w Afganistanie. Matka i córka muszą uciec się do podstępu, by przetrwać w niebezpiecznym rejonie.
Kiedy władzę w Afganistanie przejmują Talibowie, sytuacja staje się bardzo trudna dla Espandi i jej córki. Obie nie mogą dłużej pracować w szpitalu. Zostają skazane na przymusowy areszt domowy, ponieważ kobietom nie wolno wychodzić z domu bez opieki mężczyzny czy chłopca. W mieszkaniu zaś jest oprócz nich tylko schorowana babcia. Espandi przebiera córkę za chłopca, nadając jej imię Osama. W ten sposób będzie mogła znaleźć pracę.
"Osama" jest wstrząsającą historią opartą na faktach.
Rambo III (1988)
John Rambo to postać kultowa. Druga część pojawiła się w rankingu o najlepszych filmach o Wietnamie, zaś trzeci film z udziałem Sylvestra Stallona rozgrywa się właśnie w Afganistanie.
"Rambo III" jest trzecią odsłoną kultowego filmu z 1982 roku. Tym razem niezawodny John Rambo musi udać się do Afganistanu. Tam bowiem został porwany jego dawny przyjaciel z wojny w Wietnamie pułkownik Trautman. Kiedy okazuje się, że mężczyzna jest przetrzymywany w radzieckiej bazie wojskowej, Rambo musi na własną rękę odbić przetrzymywanego przyjaciela. Nikt bowiem nie chce mu pomóc.
Jak podobała wam się trzecia część o przygodach Johna Rambo?
Nas jak zawsze uwiódł Sylvester Stallone, który jednym ciosem może pokonać kilku wrogów.
Zobacz też: Najlepsze filmy o Wietnamie
Machina wojenna (2017)
Film "Machina wojenna" powstał na podstawie powieści Michaela Hastingsa "Wszyscy ludzie generała". Pierwsze skrzypce zagrał w obrazie Brad Pitt. Co wam się bardziej podobało? Powieść czy jej ekranizacja?
Generał Glen McMahon będący doświadczonym żołnierzem i przywódcą zostaje wysłany z Iraku do Afganistanu. Jego zadaniem jest ocena stacjonujących jednostek i sprawdzenie, czy warto na tym terytorium nadal prowadzić wojnę. Glen McMahon wierzy, że walkę można wygrać, dlatego prosi prezydenta Baracka Obamę o wysłanie dodatkowych 40 000 żołnierzy. Sekretarz stanu sugeruje generałowi, że jego raport prezydent otrzyma dopiero po nadchodzących wyborach.
Czy film "Machina wojenna" jest dobrą ekranizacją książki Michaela Hastingsa, który zginął w tajemniczych okoliczność w niedługim czasie po publikacji?
Essential killing (2010)
A może spodoba wam się historia o afgańskim żołnierzu opowiedziana przez reżysera Jerzego Skolimowskiego z Vincentem Gallo i Emmanuelle Seigner w rolach głównych?
Mohammed jest jednym z więźniów złapanych w Afganistanie przez amerykańskich żołnierzy. Razem z innymi ma zostać przetransportowany do tajnej bazy znajdującej się gdzieś w Europie Środkowej. Mężczyźnie udaje się jednak uciec. Osamotniony nie cofnie się przed największą zbrodnią, by przeżyć.
Kim jest Mohammed? Żołnierzem czy cywilem? Jak poradzi sobie w sytuacji, z której nie ma wyjścia?
"Essential killing" to popis możliwości zaprezentowanych przez Vincenta Gallo, który otrzymał w filmie Jerzego Skolimowskiego główną rolę.
Whiskey tango foxtrot (2016)
Naszą ostatnią propozycją jest dramat biograficzny z elementami komedii "Whiskey tango foxtrot" – film, który przeszedł bez większego szumu, jednak jest zdecydowanie warty naszej uwagi.
Dziennikarka Kim Baker nie jest zadowolona ze swojej kariery zawodowej. Z tego względu decyduje się zostać korespondentem wojennym w Afganistanie. Podczas swojej wyprawy poznaje dziennikarkę BBC Tanyę Vanderpoel i fotografa Iaina Mackelpie – freelancera ze Szkocji.
"Whiskey tango foxtrot" jest niezwykle ciekawym filmem z Tiną Fey, Margot Robbie, Martinem Freemanem, Billym Bobem Thorntonem, Christopherem Abbottem i Alfredem Moliną w rolach głównych.