Najlepsze filmy o depresji
29.10.2018 13:31
"Trzy kolory: Niebieski" to film o depresji należący do słynnej serii filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Przedstawia historię osamotnionej Julie.
Główną bohaterką filmu "Trzy kolory: Niebieski" jest Julie, która straciła w wyniku wypadku samochodowego ukochaną córeczkę Annę i męża Patrica, wybitnego kompozytora. Kobieta popada w depresję, zaczyna stronić od towarzystwa i doszukiwać się zasadzek na swoją wolność. Staje się człowiekiem anonimowym, a mimo to do jej drzwi puka dziennikarka, która próbuje uzyskać informację, czy to Julie jest autorką działa męża.
W życiu kobiety coraz większą rolę zaczyna odgrywać Olivier, zakochany w Julie od dawna asystent jej męża. Razem decydują się na dokończenie koncertu, nad którym pracował Patric. Julie jest jednak ostrożna i zdystansowana. Główną rolę w filmie "Trzy kolory: Niebieski" zagrała Juliette Binoche.
Samotny mężczyzna (A Single Man)
Film "Samotny mężczyzna" to historia dotkniętego samotnością i depresją mężczyzny, którego życie powoli zaczyna nabierać barw.
Film "Samotny mężczyzna" opowiada o George'u Falconerze, profesorze akademickim, który cierpi po starcie ukochanej osoby. Mieszka w dużym, nowoczesnym domu, który przytłacza go pustką. Odskocznią od rzeczywistości są wizyty u byłej ukochanej, a wciąż przyjaciółki, Charley. Kobieta targana namiętnościami próbuje uwieść George'a, jednak ten pozostaje obojętny na jej zaloty.
W poszarzałą, samotną rzeczywistość głównego bohatera filmu "Samotny mężczyzna" wkrada się jednak trochę koloru, gdy poznaje pewną osobę. Uczucia zdają się narodzić na nowo.
Reżyserem filmu "Samotny mężczyzna" jest projektant mody Tom Ford. W obsadzie znaleźli się Colin Firth, Julianne Moore, Matthew Goode i Nicholas Hoult.
Przekleństwa niewinności (The Virgin Suicides)
"Przekleństwa niewinności" to ekranizacja powieści, w której głównym motywem jest problem dorastania w zaborczej, konserwatywnej rodzinie. Fabuła oparta jest na powieści Jeffreya Eugenidesa.
Główne role w filmie "Przekleństwa niewinności" odgrywa pięć młodych, atrakcyjnych dziewczyn. Siostry Lisbon wychowują się w bardzo pobożnej, katolickiej rodzinie, w konserwatywnej dzielnicy na przedmieściach Michigan. Ojciec jest nauczycielem matematyki, a matka gospodynią domową, która ze starannością dba o dobre wychowanie córek. Niestety nie liczy się dla niej opinia i uczucia córek, ale obraz rodziny w oczach otoczenia.
Widz filmu "Przekleństwa niewinności" w zasadzie nie ma dostępu do zamkniętego świata rodziny Lisbon. Może obserwować ją tylko dzięki pięciu chłopcom zafascynowanym siostrami. Zalotnicy podpatrują ich losy, również te tragiczne, takie jak próba samobójcza najmłodszej z sióstr.
Film "Przekleństwa niewinności" to bardzo udany debiut Sofii Coppoli, córki sławnego reżysera Francisa Forda Coppoli. W rolach głównych w filmie znaleźli się między innymi Kristen Dust i Josh Hartnett.
Godziny (The Hours)
Film "Godziny" powstał na podstawie powieści Michaela Cunninghama. Przedstawia historię trzech kobiet, których niespodziewanie się splatają.
Trzy bohaterki filmu "Godziny" żyją w różnych czasach, mają inne problemy, ale łączy je jedno – książka "Pani Dalloway". Laura Brown to postać fikcyjna, żyjąca w połowie XX wieku, zaczytana w tej lekturze. Z kolei Clarissa Vaughan to bohaterka książki przeniesiona z pewnymi modyfikacjami do czasów współczesnych. W końcu jest i Virginia Woolf, autorka powieści "Pani Dalloway". Ich życie nie jest kolorowe, zwłaszcza że każda z pań ma tendencję do popadania w melancholię. To oznacza, że w każde 3 godziny z ich życia będą musiały doprowadzić do wspólnego punktu.
Film "Godziny" to umiejętnie przedstawiony obraz depresji, trudności w życiu i zrozumieniu świata. W główne role wcieliły się najlepsze aktorki Hollywood: Maryl Streep, Julianne Moore i Nicole Kidman, które metamorfoza zdumiała krytyków i widzów.
Droga do szczęścia (Revolutionary Road)
"Droga do szczęścia" to kolejna niesamowita ekranizacja świetnej powieści, tym razem autorstwa Richarda Yatesa. Ukazuje historię rozpadu małżeństwa.
Głównych bohaterów filmu "Droga do szczęścia" widz poznaje jeszcze w czasach młodości. Para poznaje się, szkicuje wspólne plany i marzenia. W ich głowach wirują sny o niecodziennym życiu i niekończącej się miłości. Wkrótce biorą ślub, kupują dom przy Revolutionary Road, a na świat przychodzi dwójka ich dzieci. April zostaje w domu, a Frank zarabia w mieście na utrzymanie rodziny.
Niepostrzeżenie w życie Wheelerów wkrada się proza, monotonia i szara rzeczywistość. Marzenia odchodzą na drugi plan, a każdy kolejny dzień podobny jest do poprzedniego. Jedyną rozrywką są spotkania z równie monotonnymi sąsiadami. To wszystko przybija April, która tęskni do barwnego życia. Jej depresja doprowadzi do tragedii, która na zawsze zmieni tę rodzinę.
Film "Droga do szczęścia" to wielki powrót znanego z "Titanica" duetu aktorskiego – Kate Winslet i Leonardo DiCaprio.
Birdman
Film "Birdman" to uhonorowana mnóstwem nagród filmowych produkcja, za którą odpowiedzialny jest meksykański reżyser Alejandro González Iñárritu.
Głównym bohaterem filmu "Birdman" jest zapomniany, a jednocześnie niezapomniany, aktor Riggan Thomson. Zapomniany, ponieważ od wielu lat angażowany jest do słabych filmów klasy B. Niezapomniany zaś, dlatego, że w świadomości widzów nadal jawi się jako odtwórca roli superbohatera, tytułowego Birdmana i to z nim utożsamiany jest najczęściej.
Przyklejona metka nie chce odpaść, co drażni Riggana. Bohaterski potwór nawiedza i podsyca irytację aktora. Ten popada w depresję, niemoc twórczą, co wcale nie jest dobre, bo oto otwiera się przed nim nowa szansa – występ w autorskiej, autobiograficznej sztuce na Broadwayu.
Film "Birdman" to świetnie zrealizowana opowieść o upadku gwiazdy, jej wewnętrznych dylematach i walce o uwagę widzów. W obsadzie znaleźli się: Michael Keaton w roli głównej, Zach Galifianakis, Emma Stone i Edward Norton.
500 dni miłości
"500 dni miłości" to historia miłości. Nie ma jednak nic wspólnego z komedią romantyczną, a tym bardziej z łzawym melodramatem.
Film "500 dni miłości" zbudowany jest na chaotycznej sekwencji scen, te zaś stanowią wspomnienia głównego bohatera ogarniętego samotnością i depresją. Są to retrospekcje, w których Tom rozlicza się ze sobą samym z miłości do Summer. Bohater jest romantykiem, zakochuje się raz na zawsze i nie widzi innych scenariuszy. Tymczasem 500 dni związku kończy się nieodwracalnie.
Dzięki nieuporządkowanej linii widz podąża za chaosem w głowie Toma i razem z nim dociera do wniosków. Poznaje neurotyczną Summer, która nie wierzy już w miłość, a także widzi, jak rodzi się uczucie w głównym bohaterze.
W filmie "500 dni miłości" temat zakochania i związków pokazany jest lekki i żartobliwy, ale przy tym głęboki w sposób. W rolach głównych widz zobaczy Josepha Gordon-Levitta i Zooey Deschanel.
Poradnik pozytywnego myślenia (Silver Linings Playbook)
Film "Poradnik pozytywnego myślenia" to dramat w gwiazdorskiej obsadzie. Opowiada historię mężczyzny, który mimo życiowego upadku próbuje doszukać się pozytywnych stron życia.
Główny bohater filmu "Poradnik pozytywnego myślenia", Pat Solitano, właśnie zakończył ośmiomiesięczną terapię psychiatryczną. Jego małżeństwo się rozpadło, a on sam ma sądowy zakaz zbliżania się do byłej żony. Mężczyzna próbuje wierzyć, że nie wszystko jest stracone, a szczęśliwe zakończenia naprawdę istnieją.
Pewnego dnia zostaje mu przedstawiona dziewczyna z sąsiedztwa, która właśnie straciła męża. Tiffany jest wrakiem, a jej zdolności społeczne są mocno zachwiane przez żałobę. Dwoje bohaterów filmu "Poradnik pozytywnego myślenia" po początkowej wzajemnej niechęci, w końcu przypada sobie do gustu. Razem biorą nawet udział w konkursie tanecznym, który nie tylko ich do siebie zbliża, ale tez pomaga uporać się z demonami przeszłości.
Główne role w filmie "Poradnik pozytywnego myślenia" odgrywają Jennifer Lawrence i Bradley Cooper.
Mała Miss (Little Miss Sunshine)
"Mała Miss" to film ujmujący temat depresji w sposób niekonwencjonalny i zabawny. Opowiada o rodzinie, która udaje się w podróż na konkurs małych piękności.
Rodzina Hooverów, wokół której rozgrywa się akcja filmu "Mała Miss", jest niby zwykła, ale na swój sposób nietypowa. Ojciec żywi rodzinę dzięki pracy jako doradca motywacyjny, matka widzi jego problemy i próbuje mu pomóc, syn przestał mówić dla zasady, a córka nie marzy o niczym innym, jak tytule Małej Miss Słoneczko. Jest jeszcze dziadek, erotoman wyrzucony z domu starców za posiadanie narkotyków, a także świeżo uratowany po próbie samobójczej, ogarnięty depresją wujek.
Motywem przewodnim filmu jest rodzinna podróż do Kalifornii, gdzie ma się spełnić największy sen małej Olive, czyli udział w konkursie małych piękności. Po drodze zdarzy się wiele i padnie niejedno mocne słowo.
Film "Mała Miss" to zdobywca dwóch Oscarów – za rolę drugoplanową dla Alana Arkina i za najlepszy scenariusz oryginalny.
Melancholia
Dramat "Melancholia" to niejednoznaczny obraz końca świata z depresją w tle. Opowiada o oddalających się od siebie siostrach.
Fabuła filmu pokazuje dwa równoległe wydarzenia, z których jedno dzieje się na Ziemi, drugie zaś w kosmosie. Główną bohaterką filmu "Melancholia" jest Justine, młodsza z sióstr, która wychodzi za mąż. To przyjęcie weselne jest scenerią dla tej historii. Między siostrami nie dzieje się najlepiej, a wszystko podsyca depresja Justine.
Tymczasem do Ziemi zbliża się inna planeta, nazwana Melancholią, która wróży ludziom całkowitą zagładę. W postaci jasnej gwiazdy, a potem coraz większego krążka na niebie, zapewnia widzom piękne, choć złowieszcze widowisko. Największy spokój zachowuje pogrążona w chorobie Justine, która stara przygotować wszystkich wokół do nieuchronnego końca.
Film "Melancholia" to poetycka opowieść Larsa von Triera o depresji i przemijaniu. Dzięki onirycznym scenom pozwala zaufać dystrybutorowi, który film reklamował słowami "To będzie piękny koniec świata".