Najlepsze filmy psychologiczne 2019
"Faworyta" to jeden z najlepszych filmów psychologicznych 2019 roku. Kreacje aktorskie wzbudzają podziw, tak samo jak praca reżysera i operatora, którzy zostali dostrzeżeni przez Amerykańską Akademię Filmową.
O "Faworycie" wspominaliśmy już w rankingach filmów z 2018 roku, ponieważ oficjalna premiera odbyła się już 30 sierpnia 2018 roku. Widać, Yorgos Lanthimos przygotowywał publiczność i krytyków do zbliżających się w lutym 2019 roku Oscarów.
"Faworyta" w polskich kinach pojawiła się na początku lutego, czyli niedługo przed wręczeniem prestiżowych statuetek. Ostatecznie z wielu nominacji w najważniejszych kategoriach, "Faworyta" dostała nagrodę w kategorii: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa.
Ta decyzja bardzo nas ucieszyła, ponieważ Olivia Colman, która wcieliła się w postać królowej Anny, świetnie sobie poradziła. Towarzyszyły jej Rachel Weisz jako Sara i Emma Stone jako Abigail. Symboliczny trójkąt to ciągła walka o względy królowej, która ludzi traktowała na równi z uwielbianymi królikami. Na początku możecie nie lubić jednej postaci, by następnie przestać dobrze oceniać kolejną.
"Faworyta" to emocjonalny rollercoaster, na który warto wsiąść.
Polecamy również: Najlepsze filmy kostiumowe 2018
Przynęta (Serenity)
Choć "Przynęta" została sklasyfikowana jako thriller, film psychologiczny bardziej pasuje do tej produkcji. Zachęcamy was do obejrzenia, ponieważ zakończenie na długo zapada w pamięć.
O "Przynęcie" nie było bardzo głośno – nie spamowały nas żadne zwiastuny, plakaty czy reklamy promujące film. To nie oznacza jednak, że obraz przeszedł bez echa. Sama obsada "Przynęty" zachęca widza do zatrzymania się na chwilę przy tym tytule.
Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Diane Lane, Jason Clarke – to nie są nazwiska debiutujących aktorów, tylko gwiazd Hollywood. Wiele osób zniechęca cukierkowy świat, w którym oglądamy głównego bohatera Bakera Dilla.
Mężczyzna mieszka na przepięknej wyspie, zajmując się turystycznymi połowami dla zagranicznych bogatych turystów. Pewnego dnia na jego drodze staje była żona Karen w towarzystwie impulsywnego męża Franka. Kobieta chce, by Baker pomógł jej się pozbyć oprawcy, tłumacząc, że mężczyzna wymierza ciosy nie tylko w nią, ale również w synka. Cała intryga nie jest zbyt skomplikowana, jednak zakończenie sprawia, że to, co wydawałoby się proste, wcale takie nie jest.
Udało nam się was zachęcić do obejrzenia "Przynęty"?
Ma
Na liście najlepszych filmów psychologicznych 2019 znalazło się miejsce dla produkcji "Ma" z Octavią Spencer w ciekawej roli niebezpiecznej kobiety. Co sądzicie o tym obrazie?
Tate Taylor, który zrealizował takie filmy jak "Służące" (2011) oraz "Dziewczyna z pociągu" (2016), postanowił nakręcił rasowy thriller. Sam twórca bardzo poważnie podszedł do tematu, jednak historia mogłaby mieć więcej komediowego zacięcia. Naiwna fabuła powoli się rozkręca, by zamienić się w prawdziwy dramat.
Grupa nastolatków nie ma, gdzie urządzić wymarzonej imprezy. Z pomocą przychodzi tajemnicza Sue Ann, która proponuje im piwnicę we własnym domu. Nastolatkowie nie mogą jednak jej opuszczać podczas imprezy. Nie wolno im używać wulgaryzmów, a jedna osoba zawsze musi być trzeźwa. Pomimo dziwacznych reguł nastolatki się zgadzają. Umowa z Ma nie jest jednak taka łatwa do zrealizowania. Kobieta małymi krokami odbiera dzieciakom tożsamość. Jak kończy się ta historia?
Trzeba przyznać, że Octavia Spencer w filmie "Ma" wygląda rewelacyjnie. My nie chcielibyśmy spotkać jej na ulicy, a wy?
Glass
Na ostatnią część trylogii wyreżyserowaną przez M. Night Shyalamana czekaliśmy z wypiekami na twarzy. Wielu fanów chciało zobaczyć spektakularną walkę między Niezniszczalnym a Bestią.
Choć trylogia M. Night Shyamalana opowiada o superbohaterach, reżyser posługuje się zupełnie innymi technikami nakreślania postaci niż mamy do czynienia w filmach o Avengersach czy z serii DC Comics. Kreuje wizerunek bohatera o nadludzkich mocach, których sam nie potrafi się określić, co sprawia, że widz również nie może odróżnić prawdy od fikcji.
Idealnym przykładem tego opisu jest David Dunn nazywany Niezniszczalnym. Jedyną osobą, która wierzy w jego umiejętności, jest pan Szkiełko. Mężczyzna uważa, że David jest w stanie pokonać Bestię ukrytą w ciele schizofrenika. Spotkanie tych trzech postaci w szpitalu opiekującym się osobami wierzącymi we własne moce nie wróży nic dobrego.
Jesteśmy pewni, że większość osób, która liczyła na wielką bitwę w "Glass", wyszła z seansu niezadowolona. Nie jest to bowiem produkcja dla wszystkich. Może reżyser się zawahał albo bał się postąpić o krok dalej?
Fani "Niezniszczalnego" (2010) i "Splita" (2016) nie będą jednak zawiedzeni.
To my (Us)
Nie wszyscy sklasyfikują najnowszy film Jordana Peele'a jako horror. Wielu osobom "To my" bardziej przypomina film psychologiczny z niebanalną fabułą, o której długo nie zapomnimy.
Adelaide i Gabe Wilson wraz z dwojgiem dzieci Jorą oraz Jasonem wybierają się do domku nad oceanem. Adelaide czuje się nieswojo, ponieważ jako mała dziewczynka zgubiła się na pobliskiej plaży. Po namowach męża wszyscy udają się w tamto miejsce, by spotkać się z przyjaciółmi.
Wieczorem pod domkiem, w którym mieszkają Wilsonowie, pojawiają się cztery tajemnicze postaci w czerwonych kombinezonach z nożyczkami w rękach. Kiedy zdejmują maski, okazuje się, że to sobowtóry Wilsonów. Rodzina będzie musiała stawić im czoło. Czy uda im się przetrwać? Skąd się wzięły sobowtóry głównych bohaterów?
Polecamy również: Najlepsze horrory 2019
Perfekcja (The perfection)
Dostępna na Netflixie "Perfekcja" uwodzi widza kolejnymi niewiarygodnymi zwrotami akcji i piękną muzyką. Chcecie się dowiedzieć, co dla reżysera Richarda Sheparda oznacza słowo "perfekcja"?
Film "Perfekcja" podzielił widzów, którzy z jednej strony uwielbiają go, a z drugiej – nie są zadowoleni z szarży reżysera. Bez względu jednak na opinie kinomaniaków, o tym thrillerze psychologicznym trudno zapomnieć.
Główna bohaterka Charlotte przez wiele lat grała na wiolonczeli. Choroba matki nie pozwoliła jej jednak kontynuować kariery. Po długiej przerwie postanowiła odnaleźć mentorów, którzy przedstawili Charlotte nową wirtuozkę – Lizzie. Obie kobiety szybko się zaprzyjaźniły. Lizzie nie zdawała sobie sprawy, że jest jedynie częścią przewrotnego planu Charlotte.
Niektóre zwroty akcji mogą wydawać się nieprzemyślane, jednak w ostatecznym rozrachunku ostatni kadr to czysta perfekcja!
Impostor (The hole in the ground)
Jeśli lubicie klimatyczne nieoczywiste horrory, "Impostor" będzie idealnym wyborem. Tym bardziej, że na plan pierwszy wyłaniają się tutaj fundamenty psychologiczne.
Sarah O'Neill ucieka z synem Chrisem przed mężem. Próbuje rozpocząć nowe życie w niewielkiej miejscowości. Zatrzymuje się w przytulnym domu w lesie. Pewnej nocy Chris znika. Zrozpaczona Sarah znajduje chłopca między drzewami.
Choć teoretycznie nic się nie zmieniło, zachowanie Chrisa wskazuje na coś zupełnie innego. Matka sama nie wie, czy jej ukochanemu synowi coś się przydarzyło nocą w lesie, czy może popada w szaleństwo.
Widz również tego nie wie, ponieważ Lee Cronin świadomie wprowadza go w błąd. "Impostor" jest najnowszym horrorem, który ciekawie wybija się na tle innych produkcji mających w zamyśle przestraszyć kinomaniaków.
Polecamy również: Najlepsze filmy grozy 2019
Mój piękny syn (Beautiful boy)
"Mój piękny syn" to rewelacyjny dramat psychologiczny ze znakomitymi kreacjami aktorskimi Steve'a Carella i Timothee Chalameta. Film wyreżyserował Felix van Groeningen.
"Mój piękny syn" to historia oparta na faktach spisana przez ojca i syna, których więź z czasem stała się bardzo silna. David Sheff jest dziennikarzem. Właśnie dowiedział się, że jego syn Nic to narkoman.
Kolejne odwyki, kolejne zapewnienia o miłości, kolejne dawki narkotyków – film "Mój piękny syn" jest prawdziwym emocjonalnym rollercoasterem, w którym rewelacyjnie zagrali Steve Carell i Timothee Chalamet.
Nie dziwimy się jednak, że obraz jest tak trudny. Stery reżyserskie objął bowiem Felix van Groeningen. Jeśli widzieliście jego film "W kręgu miłości" (2012), wiecie czego się spodziewać. Jeśli zaś nie oglądaliście żadnego z wymienionych tytułów, zalecamy jak najszybciej nadrobić te filmowe zaległości!
The King
W rankingu najlepszych filmów psychologicznych pojawia się również "The King". To film, który będzie dostępny na platformie streamingowej Netflix jesienią 2019 roku.
"The King" to historia króla Henryka V skompilowana z kilku sztuk Williama Shakespeare'a. Za reżyserię odpowiada David Michod, który już w 2013 roku porozumiał się z Joelem Edgertonem, by nakręcić ten film kostiumowy.
Hal po śmierci ojca musi wstąpić na angielski tron. Zadanie nie będzie łatwe, ponieważ na dworze panuje chaos, a państwu zagrażają wojny, które mogą zniszczyć Anglię.
W rolach głównych w filmie "The King" wystąpili Timothee Chalamet, Robert Pattinson, wspomniany Joel Edgerton, Ben Mendelsohn oraz Lilly-Rose Depp.
Powrót Bena (Ben is back)
"Powrót Bena" to kolejny emocjonalny rollercoaster na naszej liście najlepszych filmów psychologicznych 2019, który premierę miał na początku roku. Co o nim sądzicie?
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Holly właśnie wraca z zakupów, gdy przed drzwiami widzi syna. Zdziwiona widokiem Bena, nie wie, co o tym sądzić. Tym bardziej że Ben powinien być w ośrodku odwykowym. Pełna obaw zaprasza go do domu. Holly nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo przyjazd syna wpłynie na jej poukładane życie.
"Powrót Bena" to zaangażowany dramat z Julią Roberts i Lucasem Hedgesem, którzy świetnie się rozumieją na ekranie. Film opowiada w podobny sposób jak "Mój piękny syn" o problemie uzależnienia. Który obraz bardziej do was przemówił?
Ja teraz kłamię
"Ja teraz kłamię" to najnowsza produkcja Pawła Borowskiego, który nie bał się osadzić rozgrywanej na ekranie historii w retro-futurystycznym świecie.
Celia, Mat, Yvonne – właśnie oni, celebryci, postanowili wziąć udział w kontrowersyjnym programie "Konfesjonał gwiazd" prowadzonym przez despotyczną Kai. Chcąc przypodobać się publiczności, opowiadają o swoich największych tajemnicach, nie zwracając uwagi na więzy rodzinne.
Celia i Mat to para wspólnie wychowująca córkę Yvonne. Spodziewaliście się tego? W tle głównej historii rozgrywa się śledztwo prowadzone na planie nowego filmu Mata. Co się stało?
Paweł Borowski w "Ja teraz kłamię" próbuje rozprawić się z mediami, które zawładnęły życiem człowieka. Czy udało mu się wywołać niepokój w widzach? Warto sprawdzić!
Polecamy również: Najlepsze filmy na wieczór 2019
Joker
Na końcu naszej listy najlepszych filmów psychologicznych 2019 znalazła się perełka od DC Comics. Panie i panowie – przed wami Joaquin Phoenix jako Joker.
Nie spodziewaliśmy się, że Todd Phillips (twórca trylogii "Kac Vegas") mógłby stworzyć film psychologiczny o kultowym komiksowym antybohaterze. Zwiastun "Jokera" wprawił nas jednak w osłupienie!
Główną rolę w produkcji otrzymał Joaquin Phoenix, którego cyniczny śmiech jest pełen grozy. Czekamy zatem na film, który według reżysera, ma być psychologicznym portretem postaci Jokera. Mamy nadzieję, że faktycznie tak będzie. Wy również?
Polecamy również: Najlepsze filmy kinowe 2019