Najlepsze filmy o samochodach
13.11.2018 | aktual.: 13.11.2018 14:27
"Szybcy i wściekli" to jeden z najlepszych filmów o samochodach, w którym poza grą aktorów i fabułą liczą się one – wystrzałowe auta!
Filmów o organizacji nielegalnych wyścigów samochodowych było co najmniej kilka, ale to właśnie "Szybcy i wściekli" są najbardziej rozpoznawalni. Nic więc dziwnego, że powstało aż siedem kolejnych części, a w przygotowaniu są następne – na rok 2020 oraz 2021.
W filmie jest i szybko i wściekle, a fani motoryzacji mogą podziwiać wspaniałe maszyny, którymi ścigają się bohaterowie.
Dwóch było najważniejszych – Dominic Toretto i Brian O'Connor. W 2013 roku zginął Paul Walker odgrywający rolę policjanta, jednak jego przyjaciel na planie i poza nim – Vin Diesel nadal występuje w kasowych produkcjach.
Która część najbardziej wam się podobała?
Wiedzieliście, że do roli Briana O'Connora był rozważany Eminem?
Gran Torino (2008)
Jak wam się podobał film wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda?
Głównym bohaterem dramatu "Gran Torino" jest Ford Torino rocznik '72. Samochód był ulubieńcem weterana wojennego, a zarazem rasisty Walta Kowalskiego. Kiedy do domu obok wprowadzą się imigranci, mężczyzna będzie musiał zmierzyć się z własnymi przekonaniami.
Film Clinta Eastwooda, w którym reżyser zagrał główną rolę, zdobył przychylność krytyków i widzów – naszą również. A jak wam się podobał ten film?
Zakończenie jest naprawdę poruszające dlatego, jeśli jeszcze nie widzieliście tego tytułu, warto jak najszybciej nadrobić zaległości.
Mistrz kierownicy ucieka (1977)
Burt Reynolds zmarł w 2018 roku, jednak na zawsze pozostanie uciekającym mistrzem kierownicy.
Połączenie komedii i akcji, a na pierwszym planie pościg samochodowy – tak w skrócie można opisać obraz "Mistrz kierownicy ucieka" ze świetnymi Burtem Reynoldsem i Jackiem Gleasonem.
Bandyta założył się, że przewiezie w bardzo krótkim czasie towar między stanami. Poza alkoholem w samochodzie znajduje się porwana Carrie, która ma zostać synową szeryfa Buforda T. Justice'a 'Smokeya'. Mężczyzna nie zamierza zostać upokorzony. Rusza więc za Bandytą w pościg.
Komedia stała się wielkim hitem, który doczekał się kontynuacji: "Mistrz kierownicy ucieka 2" z 1980 roku oraz "Mistrz kierownicy ucieka 3" z 1983 roku.
Grindhouse: Death proof (2007)
My uwielbiamy ten film, a wy?
W filmach Quentina Tarantino nie brakuje starszych modeli samochodów. W "Grindhouse: Death proof" dostały jednak specjalną rolę.
Kaskader Mike porusza się stanowymi ulicami swoimi śmiercionośnymi samochodami, a zabijanie sprawia mu niesamowitą przyjemność. Jego pierwszym autem jest Chevrolet Nova, rocznik '70 lub '71, zaś drugim – Dodge Charger.
Kobiety będące głównymi bohaterkami jeżdżą innymi autami. Pierwszym z nim jest Honda Civic IV, która zostaje rozbita. Kolejne postaci mają Forda Mustanga Grande z 1972 roku, a następnie Dodge'a Chargera.
Jeśli zainteresowały was samochody w filmach Tarantino, koniecznie zobaczcie tutaj
Zobacz też: Najlepsze filmy Quentina Tarantino
Bullitt (1968)
Nie bez przyczyny naszym kolejnym filmem jest "Bullitt" z 1968 roku.
Tarantino nie ukrywał, że przy tworzeniu "Grindhouse: Death proof", jego głównymi inspiracjami były trzy filmy: "Znikający punkt" z 1971 roku, "Brudna Marry, świrus Larry" z 1974 roku oraz najstarszy – "Bullitt" z 1968 roku.
Detektyw Frank Bullitt odgrywany przez Steve'a McQueena porusza się po mieście Fordem Mustangiem z numerem rejestracyjnym JJZ 109. Taki sam numer widnieje na samochodzie, którym jeździ kaskader Mike.
Ponadto "Bullitt" śmiało wpisuje się w ranking klasycznego kina policyjnego, dlatego fani tego typu produkcji powinni sięgnąć po ten tytuł, aby zobaczyć, jak kręcono filmy w latach 60. XX wieku.
Znikający punkt (1971)
Co sądzicie o filmie "Znikający punkt"?
Były rajdowiec Kowalski zgadza się przejechać samochodem z Kolorado do Kalifornii w mniej niż 15 godzin. Czy uda mu się to zrobić? Tym bardziej że będzie go ścigała policja?
"Znikający punkt" podobnie jak "Bullitt" stał się inspiracją dla wielu reżyserów, nie tylko wspominanego już Quentina Tarantino. W roli niepokornego kierowcy Dodge'a Challengera rocznik '70 wystąpił Barry Newman.
"Znikający punkt" to dzieło kultowe, idealne dla prawdziwego fana motoryzacji. Poza tym film może was zarazić pasją do dużych prędkości i szybkich samochodów.
Speed: Niebezpieczna prędkość (1994)
Mamy wyjątkowy sentyment do tego tytułu, a wy?
Choć film "Speed: Niebezpieczna prędkość" miał premierę w 1994 roku, oglądany w 2018 roku nadal trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sekundy.
Szaleniec Howard Payne już raz podłożył bombę pod windę, jednak policjantom udało się ją rozbroić. Terrorysta nie poddał się. Tym razem jego celem stał się miejski autobus pełen pasażerów.
Kiedy kierujący pojazdem Sam zostaje ranny, kierownicę przejmuje Annie Porter. Do autobusu udaje się wejść oficerowi policji, ale czasu do wybuchu bomby zostało niewiele. Jak w tej sytuacji poradzą sobie Annie i Jack?
Wyścig (2013)
Znacie kulisy rywalizacji Nikiego Laudy i Jamesa Hunta?
"Wyścig" to film napędzany adrenaliną przedstawiający historię dwóch mistrzów kierownicy lat 70. XX wieku, Nikiego Laudy i Jamesa Hunta. Obaj według filmowców byli zaciekłymi wrogami zarówno na torze, jak i poza nim.
Trzeba jednak przyznać reżyserowi Ronowi Howardowi jedno – idealnie oddał emocje towarzyszące kierowcom podczas wyścigów.
W roli błyskotliwego Nikiego Laudy odnalazł się Daniel Bruhl. Jego rywalem, a zarazem wielkim playboyem, został na ekranie Chris Hemsworth.
Drive (2011)
A może przekona was do siebie mroczny film Nicolasa Windinga Refna?
Driver jest kaskaderem, a zarazem kierowcą gangsterów. Jego życie to ciągłe balansowanie na granicy, aż Kierowca nie pozna ślicznej Irene.
"Drive" to kolejny tytuł, który nawiązuje do kultowego "Bullitt" również wspomnianego na naszej liście. Ryan Gosling wcielający się Kierowcę jeździ różnymi samochodami: Fordem Mustangiem, Chevroletem Impalą oraz Chevroletem Malibu.
Poza Ryanem Goslingiem w filmie zobaczymy Carey Mulligan i Bryana Cranstona.
Warto również zwrócić uwagę na świetną muzykę, która towarzyszy bohaterom przez cały film.
60 sekund (2000)
"60 sekund" to wyjątkowy film dla fanów motoryzacji.
Remake filmu "Gone in 60 second" z 1974 roku ma wielu wielbicieli.
Memphis i jego młodszy brat Rip mają 72 godziny na dostarczenie mafii 50 luksusowych aut. Zadanie nie jest takie proste, tym bardziej że za złodziejami podąża nie tylko mafia, ale również policja.
W obrazie Dominica Seny pojawia się wiele kultowych modeli samochodów, a w dialogi bohaterów wkrada się motoryzacyjny żargon, co jest dodatkowym smaczkiem dla fanów filmowych aut.
Główną rolę w filmie "60 sekund" otrzymał Nicolas Cage. Partnerują mu Angelina Jolie, Robert Duvall i Giovanni Ribisi.
Zobacz też: Najlepsze filmy z Nicolasem Cagem
Ronin (1998)
Kolejnym naszym filmem jest "Ronin" z 1998 roku.
"Ronin" jest przedstawicielem typowego kina akcji z genialnymi pościgami samochodowymi, które niejednego fana motoryzacji mogą po prostu wgnieść w fotel.
Bezimienny pracodawca wynajmuje kilku agentów mających przejąć tajemniczą teczkę. Każdy z nich ma inne zadanie do wykonania.
Film "Ronin" trzyma w napięciu dzięki brawurowo poprowadzonej akcji. W rolach głównych zagrali Robert De Niro, Jean Reno, Natascha McElhone, Stellan Skarsgard i Sean Bean.
Jak sądzicie, dlaczego tajemnicza teczka była taka ważna? Co się w niej znajdowało?
Auta (2006)
Jak wam się podobała animacja z 2006 roku?
Animacja "Auta" to nie tylko propozycja skierowana do młodszego grona odbiorców, ale również starszych widzów, których fascynują samochody.
Głównym bohaterem bajki jest Zygzak McQueen. Ambitny samochodzik marzy o startach w wyścigach. Przez przypadek trafia do niewielkiej miejscowości, w której poznaje lokalne auta – wójta Hudsona czy Porsche 2002. Dzięki nim nauczy się o najważniejszych wartościach w życiu.
Powrót do przyszłości (1985)
Ukoronowaniem naszego rankingu jest kultowy "Powrót do przyszłości".
W trylogii "Powrót do przyszłości" główni bohaterowie dr Emmett Brown i Marty McFly wykorzystują samochód jako wehikuł czasu. Jest nim DeLorean DMC-12, który zyskał miano kultowego podobnie jak film.
Ponadto samochód pojawiał się w różnych teledyskach, w tym polskiej piosenkarki Cleo w wideoklipie "Zabiorę nas".