Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jak spędzać wolny czas w pracy w opiece w Niemczech?

Praca opiekunki w Niemczech jest bardzo wymagająca. Trzeba być gotowym do pomocy przez cały dzień, a zdarza się, że senior potrzebuje wsparcia także w nocy. Oczywiście opiekun albo opiekunka mają też prawo do odpoczynku. Jest on potrzebny, żeby zachować siły psychiczne i fizyczne oraz jak najlepiej wykonywać codzienne obowiązki. Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda kwestia czasu wolnego w opiece i co opiekunka może wtedy robić.

 Źródło: materiały partnera
d104lxy

Opiekunka pracująca w Niemczech powinna mieć chwilę dla siebie

Zawód opiekunki osób starszych jest specyficzny i czasami trudno o wolny moment w ciągu dnia. Jednak jest on bardzo potrzebny, zwłaszcza w pracy z ludźmi. Warto więc jeszcze przed wyjazdem na sztelę dowiedzieć się, jak ta kwestia będzie wyglądać. Możemy zapytać naszego koordynatora, czy w umowie znajdzie się stosowny zapis. W Agencji Veritas takie punkty zawsze są brane pod uwagę. Pamiętajmy, że może dojść do sytuacji, kiedy pracodawca i pracownik inaczej będzie rozumiał czas wolny. Czym więc on dokładnie jest? Mówiąc krótko, jest to moment w ciągu dnia, kiedy opiekunka może zająć się swoimi sprawami, a ktoś inny w tym czasie opiekuje się podopiecznym. To bardzo ważne – podczas pracy w opiece w Niemczech jesteśmy odpowiedzialni za seniora. Pozostawienie go bez opieki nawet na godzinę nie wchodzi więc w grę.

Jak opiekunka może wykorzystać swój czas wolny? Pomysłów jest mnóstwo. To chwila, w której możemy robić to, co najbardziej lubimy. Niektórzy wykorzystują ten czas na czytanie książki, drzemkę, wyjście do kawiarni, biblioteki, teatru. My rekomendujemy relaks przy filmie. Istnieją takie produkcje, które wydają się wręcz stworzone dla opiekunek osób starszych. Mądre, ciepłe filmy zmieniają nasze postrzeganie świata, skłaniają do refleksji i uczą inaczej patrzeć na choroby naszych podopiecznych. Oto kilka tytułów, które powinny obejrzeć opiekunki seniorów pracujące w Niemczech. Z nich dowiemy się, że wszelkie różnice: kulturowe, etniczne, wiek nie mają znaczenia, kiedy w grę wchodzi przyjaźń i zdrowie.

Motyl. Still Alice (2014)

Film opowiada historię 50-letniej dr Alice Howland wykładającej na uniwersytecie. Okazuje się, że kobieta cierpi na wczesną postać choroby Alzheimera. Zaczyna się niewinnie: od zapominania pojedynczych wyrazów, zgubienia się na terenie kampusu uniwersyteckiego. Choroba postępuje, aż w końcu Alice stopniowo traci kontrolę nad swoim życiem. Wszystko, na co tak ciężko pracowała, odchodzi w nicość. Mimo tego Alice wytrwale walczy z chorobą i frustracją, jaką ta w niej wywołuje. Walczy o każde wspomnienie, o własną tożsamość. To historia, która wyciska łzy wzruszenia z oczu i pokazuje, że warto cieszyć się życiem i tym, że możemy z niego korzystać w pełni.

d104lxy

Nietykalni (2011)

Kolejna propozycja opowiada o milionerze, który wskutek wypadku został sparaliżowany. Jest zmuszony zatrudnić do pomocy młodego chłopaka, który właśnie skończył odbywać karę w więzieniu. Początkowa wzajemna niechęć zostaje zastąpiona nieśmiałą sympatią, a w końcu między głównymi bohaterami zaczyna rodzić się przyjaźń. Razem przeżywają mnóstwo wzruszających i zabawnych sytuacji, a milioner Philippe dowiaduje się, że niepełnosprawność nie musi być dla niego ograniczeniem. Film uczy nas, że nawet osoby z dwóch różnych światów może połączyć wzajemne zrozumienie.

Nie jesteś sobą (2014)

Trzeci wymieniony w tym zestawieniu film pokazuje rozwój nieuleczalnej choroby – stwardnienia zanikowego bocznego. W poruszający i smutny sposób przedstawia przyjaźń i oddanie w obliczu najgorszego. Bohaterki to Kate, artystka i jej opiekunka, studentka Bec. Na początku opiekunka podchodzi do swojego zadania sceptycznie i z niechęcią, ale z biegiem czasu między nią i podopieczną rozwija się ciepła relacja. Stają się przyjaciółkami na dobre i na złe i pomagają sobie nawzajem przetrwać każdy kolejny dzień.

Przyjaciel u boku (2009)

Ostatnia propozycja to historia Muriel, która na skutek tragicznego wypadku zostaje przykuta do łóżka. Trudno jej się z tym pogodzić i często jest kapryśna, smutna i niezadowolona. Jej opiekunem jest były bokser Leo, który zmaga się z uzależnieniem od alkoholu. Oboje próbują poradzić sobie w życiu, ale im to nie wychodzi. Postanawiają pomóc sobie nawzajem. Muriel daje wsparcie Leo – analfabecie, ten zaś stara się jej na nowo pokazać, że świat jest piękny. Film ten we wzruszający sposób pokazuje ludzkie słabości i uczucia.

Wspomniane wyżej filmy to nie tylko rozrywka na popołudnie czy wieczór, ale przede wszystkim szansa na pogłębienie wiedzy o zawodzie opiekuna. Pomagają one przygotować się na to, że praca opiekunki w Niemczech to nie tylko wyzwania, ale również satysfakcja z pomocy innym, wiele radosnych chwil i – kto wie? – może też szansa na przyjaźń? Wystarczy odrobinę serca i empatii, żeby zyskać poczucie spełnienia i świadomość, że nasza praca ma sens.

d104lxy

Inne pomysły na czas wolny opiekunki w Niemczech

Samodzielna lub bardziej zorganizowana wycieczka

Przebywanie na szteli w Niemczech może stać się okazją do poznawania nowych miejsc. Zorientujmy się, czy w najbliższej okolicy jest coś, co warto zobaczyć. Podróżowanie po terenie niezbyt oddalonym od domu seniora pomoże nam nabrać pewności siebie. Później stopniowo możemy zapuszczać się coraz dalej. Warto wiedzieć, że niemieckie miasteczka, zwłaszcza te w górach, są niezwykle urokliwe, a często też bardzo dobrze utrzymane. Bez problemu znajdziemy atrakcje dla siebie i tak ułożymy wycieczkę, żeby zwiedzić najciekawsze miejsca. Nie chcemy wybierać się na wyprawy sami? Być może w pobliżu przebywa też inna opiekunka z Polski, z którą będziemy mogli zwiedzać okolicę. Zdarza się, że opiekunowie przebywający niedaleko siebie organizują wycieczki i spotkania – śmiało możemy do nich dołączyć.

Relaks czy aktywny wypoczynek? Wszystko zależy od nas

To my decydujemy, jak chcemy spędzać nasz czas wolny. Wbrew pozorom to nie jest chwila, w której możemy zrobić zakupy dla podopiecznego albo pójść z nim na spacer. To należy do naszych obowiązków, a w czasie na relaks mamy się… relaksować. Dobrym pomysłem jest wprowadzanie różnorodności w rozrywkach. Jednego wieczoru możemy obejrzeć film, następnego porozmawiać z rodziną, a kolejnego wybrać się do kawiarni. Wybierajmy te aktywności, które sprawiają nam przyjemność. Spędzanie czasu wolnego to kwestia indywidualna, chodzi jedynie o to, że każdemu opiekunowi i opiekunce w Niemczech należy się chwila wytchnienia.

Kiedy opiekunka ma czas wolny, senior powinien być pod opieką innych osób. Najczęściej jest to ktoś z rodziny. Dzięki temu możemy zająć się tym, na co mamy ochotę, nawet wyjść z domu. To czas na drzemkę, czytanie, dobry film, rozmowę z bliskimi albo wizytę u fryzjera. Czasem wolnym nie jest natomiast moment, kiedy podopieczny śpi, ale my wykonujemy inne obowiązki: gotujemy, sprzątamy, wychodzimy na zakupy. Wolna chwila ma nam pomóc w odpoczynku fizycznym i psychicznym.

d104lxy

Czas wolny jest opiekunce bardzo potrzebny

Niewiele jest zawodów, które bardziej angażują psychicznie i fizycznie, niż opieka nad osobami starszymi. Opiekunki i opiekunowie pracujący w Niemczech powinni więc znaleźć czas na odpoczynek oraz regenerację sił. Wielu ludzi o tym zapomina i w całości poświęca się swoim obowiązkom, w rezultacie popadając w pracoholizm. W efekcie zmagają się z coraz większym zmęczeniem, które prowadzi do chorób wyniszczających organizm. Oczywiście warto wykonywać codzienne zadania z zaangażowaniem, ale przy tym nie wolno zapominać o chociażby chwili relaksu. Nawet półgodzinny odpoczynek pomoże się zregenerować, poprawi samopoczucie i dobrze wpłynie na odporność. Pamiętajmy, że dobra opiekunka Niemcy powinna być wypoczęta i pełna sił – to korzystnie wpływa nie tylko na nią, ale i na podopiecznego.

Artykuł sponsorowany
d104lxy
d104lxy