TOP 15: Wybrano najlepszy film wszech czasów
Rankingów, które starały się wyłonić najlepsze, najciekawsze i najbardziej zapadające w pamięć filmy nie sposób zliczyć. Prób wymienienia największych arcydzieł X muzy podejmowały się zarówno poczytne magazyny jak i najpopularniejsze serwisy internetowe. Niektóre z nich wymieniały niemal te same produkcje, inne zaskakiwały oryginalnym doborem kinematograficznych dokonań. Za każdym jednak razem pozostawiały pewnie niedosyt…
Rankingów, które starały się wyłonić najlepsze, najciekawsze i najbardziej zapadające w pamięć filmy nie sposób zliczyć. Prób wymienienia największych arcydzieł X muzy podejmowały się zarówno poczytne magazyny jak i najpopularniejsze serwisy internetowe. Niektóre z nich podawały niemal te same produkcje, inne zaskakiwały oryginalnym doborem kinematograficznych dokonań. Za każdym jednak razem pozostawiały pewnie niedosyt…
Tym razem prezentujemy unikatowy ranking stanowiący podsumowanie wszystkich najważniejszych rankingów na najlepsze filmy wszech czasów. Jego stworzenia podjęli się twórcy strony "5000 best…" ("5000 najlepszych…"), którzy zsumowali głosy, jakie internauci z całego świata oddawali na ulubione produkcje w najpopularniejszych serwisach filmowych w sieci.
Jakie obrazy okazały się najlepszymi? Które przeboje publiczność uznaje za najdoskonalsze? Tego możecie dowiedzieć się z przedstawionej tutaj pierwszej piętnastki. Ostrzegamy – niektóre pozycje są dość kontrowersyjne!
15. ''Chłopcy z ferajny'', reż. Martin Scorsese, 1990
Poczynając od otwierającej sceny, w której Pontiak Grand Prix mknie autostradą a z jego bagażnika wydobywa się pukanie od środka, wszystkie fragmenty filmu można określić mianem kultowych.
Razem z "Taksówkarzem" i "Wściekłym Bykiem", "Chłopcy z ferajny" to najdzikszy i najdoskonalszy film Scorsese.
Bohaterem filmu jest Henry Hill, który zostaje świeżo upieczonym gangsterem. Jego partnerzy za wszelką cenę chcą zajść jak najwyżej w przestępczej hierarchii i zabiją każdego, kto stanie im na drodze.
14. ''Incepcja'', reż. Christopher Nolan, 2010
Światowej sławy filmowiec Christopher Nolan wyreżyserował film z gwiazdorską obsadą, który zabiera widzów w podróż dookoła ziemskiego globu oraz w głąb intymnego i nieskończonego świata snów.
Dominic Cobb (Leonardo DiCaprio)
jest niezwykle sprawnym złodziejem, mistrzem w wydobywaniu wartościowych sekretów ukrytych głęboko w świadomości. Kradzieży dokonuje podczas snu, kiedy umysły jego ofiar są najbardziej wrażliwe.
Wyjątkowe umiejętności Cobba uczyniły z niego ważnego gracza w świecie szpiegostwa przemysłowego, ale i najbardziej poszukiwanego zbiega. Za swoją pozycję bohater zapłacił utratą wszystkiego, co kocha.
Pewnego dnia Cobb otrzymuje szansę na odkupienie. Za sprawą jednego, ostatniego zadania może odzyskać stracone życie. Musi tylko wraz ze swym zespołem dokonać rzeczy niemożliwej: zamiast skraść myśl, zaszczepić ją w śpiącym umyśle...
13. ''Gra o tron'', 2011
Wyprodukowany przez HBO serial "Gra o tron" powstał na podstawie bestsellerowej sagi fantasy George’a R.R. Martina "Pieśni lodu i ognia", której pierwszą częścią jest "Gra o tron". Autor sagi, uznany przez magazyn Time za mistrza gatunku fantasy, jest jednocześnie członkiem ekipy współproducentów wykonawczych i scenarzystów serialu.
Serial "Gra o tron" opowiada o krainie, w której lato trwa przez dziesięciolecia, a zima może panować dłużej niż żyje człowiek. Dwie potężne rodziny są uwikłane w śmiertelną grę, w której stawką jest panowanie nad Siedmioma Królestwami Westeros. Zdrada, pożądanie, intrygi i siły nadprzyrodzone wstrząsają czterema stronami Królestw, a zażarta walka o Żelazny Tron niesie ze sobą nieprzewidywalne konsekwencje.
12. ''Pulp Fiction'', reż. Quentin Tarantino, 1994
Największy film Quentina Tarantino – mistrza zabawy konwencją. "Pulp Fiction" opowiada kilka epizodów z życia przestępczego półświatka Los Angeles.
Płatni mordercy, Jules (Samuel L. Jackson)
i Vincent (John Travolta)
, dostają zlecenie, by odzyskać z rąk przypadkowych rabusiów tajemniczą walizkę bossa mafii. Nie dość tego, Vincent dostaje kolejną robotę - na czas nieobecności gangstera w mieście, ma zaopiekować się jego poszukującą wrażeń żoną Mią (Uma Thurman)
. Vincent i Jules niespodziewanie wpadają po uszy, gdy przypadkowo zabijają zakładnika. Kłopoty ma też podupadły bokser (Bruce Willis)
, który otrzymał dużą sumę za przegranie swojej walki. Walkę jednak wygrywa, a Los Angeles staje się od tej chwili dla niego za małe. Specjaliści od mokrej roboty będą mieli co robić...
11. ''12 gniewnych ludzi'', reż. Sidney Lumet, 1957
- w tym za Najlepszy Film oraz nietuzinkowa fabuła sprawiają, że ten "mocny, fascynujący i trzymający w napięciu film" ("Los Angeles Examiner") jest obowiązkową pozycją dla każdego miłośnika ambitnego kina.
Jedenastu przysięgłych jest przekonanych, że oskarżony o zamordowanie ojca chłopak jest winny; dwunasty natomiast nie ma wątpliwości co do jego niewinności. Czy wbrew przytłaczającym z pozoru dowodom uda mu się przekonać pozostałych?
10. ''Siedmiu samurajów'', reż. Akira Kurosawa, 1954
Opowieść Kurosawy stała się kanwą dla wybitnych dzieł jego naśladowców, które łączyły w sobie - jak pierwowzór - komedię, patos i elementy kina akcji. Na podstawie tej historii w 1960 roku nakręcono western "Siedmiu wspaniałych".
Japonia, koniec XVI wieku. Co roku bezwzględni bandyci najeżdżają małą wioskę, zawłaszczając zebrane przez mieszkańców plony. Zagrożeni widmem śmierci głodowej, zdesperowani chłopi, decydują się na wynajęcie samurajów, którzy obronią ich przed napaścią. Jako zapłatę mogą zaoferować jedynie trzy skromne posiłki dziennie. Wydaje się, że w tej sytuacji znalezienie obrońców jest z góry skazane na niepowodzenie...
9. ''Matrix'', reż. Lana i Andy Wachowscy, 1999
Wrażenie: Świat codzienny jest naszą rzeczywistością. Rzeczywistość: Nasz świat jest złudzeniem, skomplikowanym oszustwem wymyślonym przez obdarzone sztuczną inteligencją potężne maszyny, które przejęły nad nami kontrolę.
Zapierające dech w piersiach popisy kaskaderski. Niezapomniane obrazy. Wciskająca w fotel akcja. Keanu Reeves i Laurence Fishburne stają na czele walki o wyzwolenie rodzaju ludzkiego spod władzy komputerów.
Film jest thrillerem sci-fi, który oglądać można w nieskończoność. Wyreżyserowany przez rodzeństwo Wachowskich na podstawie ich własnego scenariusza, pełen efektów, jakich nikt wcześniej nie widział, Matrix otworzył nowy rozdział w historii kina.
8. ''Ojciec chrzestny II'', reż. Francis Ford Coppola, 1974
Ta mistrzowska kontynuacja "Ojca Chrzestnego" opisuje losy dwóch pokoleń rodu Corleone w bezwzględnym dążeniu do władzy. Francis Ford Coppola podzielił swą powieść na dwie części: w pierwszej przedstawił losy młodego Don Vito, zagranego bezbłędnie przez Roberta De Niro, w drugiej - przejmowanie przez Michaela (Al Pacino)
władzy w mafijnej rodzinie.
Gromadząc na planie wielu znakomitych artystów, Coppola stworzył bez wątpienia jeden z najlepszych sequeli w dziejach kina.
7. ''Kompania braci'', 2001
Zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Stephena E. Ambrose’a serial TV "Kompania braci" opowiada historię Kompanii E 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych. Fabuła została oparta na wywiadach z ocalałymi żołnierzami Kompanii E, a także ich dziennikach i listach.
Kompania braci relacjonuje losy ludzi, którzy wykazali się niezwykłą odwagą i pokonali wielki strach. Służyli w elitarnej kompanii strzelców. Wraz z aliantami wylądowali w Normandii, walczyli w bitwie o Ardeny i zdobyli Orle Gniazdo Hitlera w Berchtesgaden. Ich oddział poniósł ciężkie straty, a oni sami stali się legendą.
6. ''Lista Schindlera'', reż. Steven Spielberg, 1993
"Lista Schindlera" to niewątpliwie największy triumf kinowy wybitnego hollywoodzkiego reżysera Stevena Spielberga. Nagrodzony siedmioma Oscarami film opowiada prawdziwą historię, której nie da się wymazać z pamięci.
Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Tanią, wręcz darmową siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi zmuszani do pracy przez hitlerowców.
W 1943 roku wchodzi w życie plan Endlosung, czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje zlikwidowane, ludzie są wyrzucani na bruk i wywożeni do obozów. Schindler widząc ten dramat postanawia uratować Żydów od zagłady wykupując "nieefektywnych pracowników" do swojej fabryki.
5. ''Władca Pierścieni: Powrót króla'', reż. Peter Jackson, 2003
Trzecia i ostatnia część filmowej ekranizacji "Władcy pierścieni", najsłynniejszej powieści fantasy.
Nadszedł ten czas. Czas Frodo, który musi pokonać przebiegłego Golluma, przetrwać przerażający atak olbrzymiego pająka Sheloby i oprzeć się zniewalającej mocy Pierścienia, który niesie za sobą zniszczenie i zgubę. Czas Aragorna, który musi dobyć miecza swych przodków i przyjąć koronę swojego dziedzictwa. Czas potężnego starcia, które czarodziej Gandalf nazwał największą bitwą naszych czasów.
Nadszedł też czas inspirującej kulminacji trylogii opartej na klasyce literatury autorstwa J.R.R. Tolkiena. Po raz trzeci film z kultowej trylogii zdobył nominację do Nagrody Akademii w kategorii Najlepszy film i po raz pierwszy ją otrzymał. Król zasłużył na swoją koronę.
4. ''Mroczny Rycerz'', reż. Christopher Nolan, 2008
Będący kontynuacją filmu "Batman: Początek", Mroczny Rycerz, to kolejne wspólne dzieło reżysera Christophera Nolana i gwiazdora Christiana Bale'a, który ponownie wciela się w postać Batmana/Bruce'a Wayne'a - mściciela toczącego zażartą wojnę z przestępcami.
W filmie Batman podejmuje szeroko zakrojoną walkę z przestępczością. Z pomocą porucznika Jima Gordona i prokuratora okręgowego Harveya Denta zabiera się za rozpracowywanie istniejących organizacji przestępczych nękających mieszkańców miasta Gotham.
Początkowo współpraca przynosi efekty, ale wkrótce bohaterowie padają ofiarą chaosu, który rozpętał rosnący w siłę genialny przestępca, znany przerażonym mieszkańcom metropolii jako Joker.
3. ''Avengers 3D'', reż. Joss Whedon, 2012
Wyprodukowana przez Marvel Studios produkcja "Avengers" to zapierająca dech w piersiach wariacja na temat kultowej komiksowej sagi z Robertem Downeyem Jr., Scarlett Johansson i Samuelem L. Jacksonem w rolach głównych.
W obliczu globalnego zagrożenia Nick Fury, szef międzynarodowej agencji S.H.I.E.L.D. czuwającej nad światowym bezpieczeństwem, musi skompletować niezwykłą drużynę, która będzie potrafiła stawić czoła bezwzględnemu wrogowi.
Iron Man, Thor, Kapitan Ameryka, Hulk, Sokole Oko i Czarna Wdowa po raz pierwszy w historii łączą siły, żeby ochronić Ziemię przed inwazją...
2. ''Ojciec chrzestny'', reż. Francis Ford Coppola, 1972
W epickim arcydziele Francisa Forda Coppoli możemy podziwiać Marlona Brando w nagrodzonej Oskarem roli patriarchy rodu Corleone. Coppola z rozmachem kreśli portret sycylijskiego klanu w Ameryce, w chwilach wzlotów i upadków, po mistrzowsku ukazując zarówno prywatne życie rodziny, jak i ciemne interesy, w jakie się zaangażowała.
Oparty na bestsellerowej powieści Mario Puzo, wspaniały film z wielkimi kreacjami Ala Pacino, Jamesa Caana i Roberta Duvalla otrzymał dziesięć nominacji do Oskara i zdobył trzy statuetki, w tym tę najważniejszą, czyli dla Najlepszego Filmu. "Ojciec Chrzestny" to szczery, brutalny i poruszający portret sycylijskiej rodziny, która desperacko stara się zachować swoje wpływy w pełnej korupcji, oszustw i zdrady powojennej Ameryce.
1. ''Skazani na Shawshank'', reż. Frank Darabont, 1994
Ekranizacja prozy Stephena Kinga została uznana przez internautów za najlepszy film wszech czasów. Bardzo pochlebnie wypowiadali się o niej również krytycy, a sam film był nominowany do różnych nagród aż w 19 kategoriach.
Sukces? Było bardzo blisko - niestety w starciu z "Forrestem Gumpem" film Franka Darabonta nie miał najmniejszych szans. Mowa oczywiście o nocy oscarowej 1995 roku.
Bohaterem filmu jest niesłusznie oskarżony o zamordowanie żony, "dobry obywatel", który otrzymuje bardzo surowy wyrok. Jego dotychczasowe życie legnie w gruzach.
Film przedstawia bardzo ciężkie realia życia w kierowanym twardymi zasadami więzieniu. Jest to również opowieść o przyjaźni oraz nieszczęściu.
Twórcy strony "5000 best..." dokonali analogicznego podsumowania najlepszych książek wszech czasów..
(mn/gk)